Kalendarz

Ruszają konkursy na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku 2018

  • od 04.02.2019
  • do 25.02.2019
  • RCKL Polskie Radio
  • Konkursy
  • Nowości wydawnicze

Polskie Radio zaprasza do udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową: Folkowy Fonogram Roku 2018 - i na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną: Fonogram Źródeł 2018.

Na zgłoszenia w konkursach na Folkowy Fonogram Roku 2018 i Fonogram Źródeł 2018 czekamy do 25 lutego.

Laureatów poznamy podczas XXII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który odbędzie się w dniach 16-19 maja 2019 roku.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku towarzyszy festiwalowi od 2002 roku i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. W ubiegłym roku pierwszą nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2017 otrzymała płyta "Wiejski Dżez" Kapeli Maliszów.

Fonogram Źródeł również wybierany jest corocznie, po raz pierwszy konkurs odbył się w 2009 roku. Jego podstawową ideą jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz artystów. W ubiegłym roku pierwszą nagrodę przyznano Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za albumy: "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane" oraz "Melodie stamtąd Cz. 2". Nagrodę przyznano za udostępnienie bezcennych źródeł fonograficznych folkloru polskiego.
Nagrodę Specjalną przyznano zaś Barbarze Kuzub-Samosiuk i Mirosławowi Samosiukowi za trzypłytową antologię "Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia" wydaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze, za wybitny wkład w dokumentację tradycyjnej kultury śpiewaczej Podlasia.

 

Szczegółowe informacje:
www.polskieradio.pl...