Kalendarz

Rozśpiew: Wielkopostne. Warsztat Joanną Skowrońską.

  • od 23.03.2019
  • do 24.03.2019
  • Kraków
  • Warsztaty

23 i 24 marca zapraszamy na kolejne warsztaty śpiewu tradycyjnego z cyklu Rozśpiew. Po meandrach pieśni wielkopostnych prowadzić będzie Joanna Skowrońska.

Pieśni wielkopostne to wyjątkowy repertuar ludowy, który w wielu regionach Polski wciąż praktykowany jest w żywej tradycji wspólnego śpiewu. Zarówno w kościele, jak i w domach, w okresie Wielkiego Postu, lecz także przez cały rok, na pogrzebach. Teksty pochodzą często ze starych śpiewników, lecz także z przepisywanych ręcznie śpiewników - zeszytów. Pieśni te wykonywane są w licznych wariantach melodycznych, w zależności od regionu. Warsztaty pieśni wielkopostnych to zarówno nauka słuchania i śpiewu - emisji głosu, wspólnego brzmienia, jak i zagłębienie się w ich kontekst. Pieśni pochodzą z badań terenowych prowadzącej. Nagrania zarówno męskich, jak i żeńskich składów, z miejsc, gdzie kultura żywego śpiewu trwa do dziś.

Zajęcia obejmują także ćwiczenia fizyczne, oddechowe, pracę z emisją głosu i jego wydobywaniem, pracę nad pieśnią (intonacja, energetyka), naukę słuchania.
   Stopień zaawansowania w śpiewie tradycyjnym nie ma znaczenia. Na zajęciach dostępne będą teksty, lecz pieśni uczymy się "ze słuchu", nie z zapisu nutowego.

 

O prowadzącej:
Joanna Skowrońska – etnolożka, śpiewaczka. Od wielu lat prowadzi badania terenowe w Polsce i na Polesiu ukraińskim, a od 2010 na Dolnym Śląsku. Rejestruje, dokumentuje i bada pieśni, czego efektem są płyty wydawane przez Fundację Ważka, z którą współpracuje. Pieśni uczy się głównie u wiejskich śpiewaczek i śpiewaków, lecz ma za sobą także doświadczenia warsztatowe z wybitnymi etnomuzykologami, folklorystami z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Bada zróżnicowanie emisji głosu w śpiewie tradycyjnym oraz postrzeganie pieśni przez wykonawców i odbiorców we współczesnym świecie, a także przemiany obrzędów tradycyjnych. Współtworzy Centralę Muzyki Tradycyjnej, dolnośląską edycję "Małego Kolberga" i Dolnośląską Szkołę Tradycji w ramach Akademii Kolberga. Stypendystka Ministra Kultury. Udziela się i współtworzy zespoły wykonujące muzykę tradycyjną zarówno in crudo, jak i w jej współczesnym brzmieniu, m.in.Kust, Oset, Znajome Królika, Pieśni Piękne, Kormorany–Wykluczeni, Pieśni Odzyskane, Gliniane Pieśni, Zespół "Z Lasu".

 

Daty i godziny:
23 marca (sobota): 11:00–14:30 (przerwa na obiad) 16:30–19:30
24 marca (niedziela): 10:00–14:00 (w trakcie krótka przerwa)

 

Miejsce:
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1

Zgłoszenia:
www.docs.google.com/forms...
Formularz i dane w nim wypełniane będą używane przez organizatora, Muzeum Etnograficzne, na potrzeby warsztatów.

Koszt:
– 240 zł
– przy zapisie i wpłacie do 10.03.2019 koszt – 200zł

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje i zapisy:
Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu

Organizator:
MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie

 

Źródło informacji:
– Fromularz zgłoszeniowy