Kalendarz

Rozśpiew: pieśni miłosne, zalotne i dziecięce z Lubelszczyzny

  • od 19.05.2018
  • do 20.05.2018
  • Kraków
  • Warsztaty

Najbliższy Rozśpiew to warsztaty pieśni z Lubelszczyzny północno-wschodniej. Zajmiemy się repertuarem poznanym od osób „zza Buga – Polaków przed wojną mieszkających na terenach dzisiejszej Ukrainy. Będziemy śpiewać pieśni weselne, miłosne, zalotne, o tęsknocie i inne. Pojawią się też pieśni o dzieciach oraz te dla dzieci – śpiewane przez rodziców.

Zajęcia poświęcone są technice śpiewu tzw. otwartym głosem.
W programie spotkania znajdzie się rozgrzewka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia głosowe i techniki wydobywania dźwięku na rożne sposoby. Zwrócimy również uwagę na cechy stylistyczne i wykonawcze regionu.

O cyklu:
Warsztaty śpiewu skierowane są zarówno do osób już śpiewających, jak i tych, które chcą zacząć swoją przygodę z muzyką tradycyjną. Zaproszeni przez nas prowadzący to specjaliści w swoich dziedzinach, którzy nie tylko nauczą emisji głosu i specyfiki konkretnego sposobu wykonywania pieśni, ale również podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z danym tematem.

O prowadzącej:
Olga Kozieł – śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym, tańczy. Absolwentka I St. Szkoły Muzycznej, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka programu Erasmus w Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 roku rozwija swoje zainteresowania związane z muzyką tradycyjną. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzycznych poświęconych muzyce tradycyjnej (Wszystkie Mazurki Świata, Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Tradycja w Moskwie), jak i muzyce improwizowanej, eksperymentalnej (Umlaut Festival we Paryżu, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Warszawska Jesień, Huddersfield Contemporary Music Festival). Członkini zespołów śpiewaczych (Sekunda Mała, Z Lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny), kapel (Kapela Basi Michalec, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawsko – lubelska orkiestra dęta), projektów muzycznych (kr39, Trzy dźwięki, Gorzkie Żale, Lithaniae, Lumpeks), kuratorka cyklu „koncerty domowe”.
Od kilku lat wyjeżdża na wyprawy po Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Serbii w poszukiwaniu starych melodii, opowieści i tańców. W 2017 r. była współprowadzącą pilotażowego projektu
„Tutejsi. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego” oraz realizowała stypendium Prezydenta Miasta Lublin pt. „Wołyń w pieśniach”.
Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2008r. prowadzi warsztaty śpiewu dla dorosłych, a od dwóch lat zajmuje się edukacją muzyczną dzieci.

 

Termin:
19.05 (sobota) godz. 10.00–13:00 (przerwa na obiad) 15:00–18.00
20.05 (niedziela) godz. 10.00–15.00 (w trakcie półgodzinna przerwa)

Miejsce:
MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Kraków, pl. Wolnica 1, ul. Krakowska 46

Cena:
150 PLN (przy wcześniejszej wpłacie do 15.05 – 140 PLN)

Zapisy oraz wszelkie informacje:
Katarzyna Dorota; dorota@etnomuzeum.eu

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie