Kalendarz

Radomskie wyrywasy i oberki – Warsztaty z Marią Siwiec

  • 23.02.2019
  • 12.00
  • Wrocław
  • Warsztaty

Warsztaty z Panią Marią Siwiec, niezwykłą śpiewaczką ludową z Gałek k/Rusinowa, znawczynią muzyki z regionu radomskiego.

„Maria Siwcowa to bodaj najwybitniejsza współczesna śpiewaczka ludowa w Polsce. Jej sztukę wokalną charakteryzują: naturalna emisja, archaiczne skale muzyczne (...) i takież podziały rytmiczne. Jest depozytariuszką endemicznego wyrazu muzycznego, który za sprawą wyrafinowanej muzykalności wioski, z której się wywodzi przetrwał do naszych czasów."
[Adam Strug]

Maria Siwiec urodziła się w 1959 roku koło Przysuchy w muzycznym mikroregionie Kajoków. Od najmłodszych lat śpiewała, najpierw z ojcem i siostrami, potem na licznych obrzędach weselnych.
Od 1980 roku występowała w zespole „Zakukała kukułeczka” z Gałek Rusinowskich. Po latach, w roku 2012 założyła zespół „Gołcunecki”, który w 2013 roku zdobył Złotą Basztę na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Wielokrotnie nagradzana jako solistka.
W roku 2015 została laureatką 40. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Współpracuje z Domem Tańca, z fundacją Muzyka Odnaleziona, występowała i prowadziła warsztaty śpiewu podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Rozstaje w Krakowie, Festiwalu „Zawirowania Radomskie”.
Wraz z Januszem Prusinowskim Kompania koncertowała w Niemczech, Czechach i Hiszpanii.

Dom państwa Siwców stał się ważnym ośrodkiem nauki tradycyjnego śpiewu. Pani Maria wyedukowała wiele młodych śpiewaczek, śpiewaków i nie tylko - jeżdżą do niej na naukę również skrzypkowie, na nauki mazurkowych melodii, a także młodzi tancerze chcący zgłębić tajniki oberka.
Jej śpiewu można posłuchać na płycie „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich”, nagranej we współpracy z Kapelą Niwińskich; Płyta ta zdobyła I nagrodę PR Dwójka - w konkursie Folkowy Fonogram Roku. Występowała także gościnnie na płytach m.in.:
"Mazurki", Janusz Prusinowski Trio, "Wokół dziecka. Kołysanki i pieśni dziecięce" – Kolekcja Muzyki Ludowej Polskiego Radia 2009, „Po kolana w niebie” – Janusz Prusinowski Trio, „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” (Stowarzyszenie Akademia Łucznica 2017), a także w filmach, m. in. "Jan Gaca" ­ film Piotra Baczewskiego. Część filmu poświęcona została warsztatom jakie się odbywają w domu Marii Siwiec. Widzimy w jaki sposób muzykanci z miasta uczą się trudnych mazurkowych melodii z głosu.
www.culture.pl/...
Facebook/siwcowa

 

Po warsztacie, od godz. 18.00 planowane są także warsztaty taneczne (nauka charakteru ruchu, kroków i figur w oberkach)
oraz Potańcówka.
Szczegóły odnośnie prowadzących warsztaty tańca, składu kapel, muzykantów towarzyszących warsztatom i opłat za część taneczną podamy niebawem!

 

Termin:
Sobota, 23 lutego
godz. 11.00–13.30; 15.00–17.30 (ok. 5h)

Miejsce:
Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca Wrocław
ul. Kościuszki 35 B (oficyna, należy wejśc przez bramę 37)

Koszt:
120 zł/os.
Liczba miejsc będzie ograniczona i zostanie podana wkrótce.

Zapisy:
– email: warsztaty.radomskie@gmail.com
– sms: +48 513548141
– fb: www.facebook.com/damian.borowiec
– miejscu na liście uczestników decyduje kolejność wpłat,
– nr konta do przelewu w korespondencji i poście, poniżej.

 

Współorganizator:
Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław"

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie