Kalendarz

Radomskie tradycje Niedzieli Palmowej – spotkanie z Marią Siwiec

  • 13.04.2019
  • Warszawa
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty
  • Obrzędy i święta

Serdecznie zapraszamy do Ambasady Muzyki Tradycyjnej na spotkanie rękodzielnicze i śpiewacze z Marią Siwiec z Gałek (Radomskie).

W przeddzień Niedzieli Kwietnej nadarzy się wyjątkowa okazja, by przygotować się do świąt pod okiem mistrzyni śpiewu i znawczyni lokalnych tradycji. Maria Siwiec pokaże, jak wykonać palmę wielkanocną według jej rodzinnego sposobu. Podczas spotkania będzie też można posłuchać i nauczyć się pieśni wielkopostnych w wariantach ze wsi Gałki.

Mamy przekonanie, że śpiewając tradycyjne pieśni religijne pomagamy chronić od zapomnienia cenne dzieła niematerialnej kultury polskiej. Zachęcamy do aktywnego udziału wszystkich chętnych, bez względu na wyznanie i stopień zaangażowania religijnego.

Zapewniamy materiały potrzebne do wykonania palmy i teksty pieśni.
Wydarzenie moderować będzie Katarzyna Zedel.

 

Maria Siwiec – wybitna śpiewaczka średniego pokolenia z Gałek pod Rusinowem. Śpiewa pieśni miłosne, ballady, pieśni dożynkowe, pieśni pracy, weselne, nabożne, pogrzebowe, adwentowe i pastorałki. Jest mistrzynią przyśpiewek. Swój repertuar posiadła powtarzając słowa, melodię za starszymi kobietami, a potem śpiewając wraz z nimi.
W swoim domu w Gałkach Rusinowskich gości wielu uczniów. Zawsze chętnie dzieli się swoim śpiewem i wiedzą muzyczną z młodymi. Prowadziła warsztaty w Gałkach Rusinowskich i w miastach w całej Polsce.

Katarzyna Zedel – muzykantka (gra na skrzypcach, bębnie, harmonii i suce biłgorajskiej), śpiewaczka, etnomuzykolożka, twórczyni i znawczyni instrumentów ludowych. Pochodzi z Kępna (woj. wielkopolskie), obecnie mieszka w okolicach Szydłowca. Należy do młodego pokolenia praktykującego muzykę tradycyjną.
Uczennica wiejskich wiejskich skrzypków z regionu radomskiego (Jan Gaca) i lubelskiego (Stanisław Głaz, Leon Krzos). Jest nie tylko muzykantką, lecz również znawczynią ludowych instrumentów (od 2012 r. pracuje w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu).

 

Plan:
13:00–15:00 prace ręczne i opowieści
15:00–16:00 przerwa
16:00–18:00 warsztaty śpiewu

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Opłata:
60 zł

Zgłoszenia:
www.forms.gle...

Liczba miejsc ograniczona

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Pomóż Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej działać.
Ambasada utrzymuje się jedynie z datków i z pracy wolontariuszy. Wesprzyj i Ty.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie