Kalendarz

Radomska Szkoła Oberka 2018

  • 13.06.2018
  • 20.00
  • Radom
  • Warsztaty
  • Cykliczne

To wydarzenie powtarza się co 7 dzień/dni aż do 2018-06-13.

Radomska Szkoła Oberka to cykl warsztatów poświęcony przysposabianiu się do czołowego tańca w Radomskiem i najpopularniejszego w Polsce. Współcześnie przeżywamy swoiste odrodzenie i powrót do naszych tradycji muzycznych i jest coraz więcej różnych wydarzeń tanecznych. Więc umiejętności tańczenia tańców tradycyjnych znów stają się potrzebne - a szczególnie oberka.

Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą: brać udział w potańcówkach z muzyką tradycyjną, poznać lokalne tradycje taneczne z naszego regionu, poruszać się i rozwinąć ruchowo.

Będzie to edukacyjno-eksperymentalny proces poznawania i przyswajania oberka w wersji autentycznej, niestylizowanej (niescenicznej) – czyli takiej, jak go tańczył i nadal tańczy na radomskich wsiach. Na naszych spotkaniach, co jakiś czas, zagoszczą wiejscy muzykanci, oraz wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu. Warsztaty nie będą dotyczyć tylko techniki tańczenia, ale będą próbą szerszego i głębszego doświadczenia oberka jako zjawiska. Będziemy szukać oberka w sobie, w parze i w grupie, oraz w improwizacji. Doświadczymy go w ruchu, rytmie i brzmieniu. Pojawią się też elementy przyśpiewek oberkowych, tzw. wyrywasów, a także ozdobniki, jakimi są np. przytupy. Poznamy też polkę i walczyka w lokalnej manierze, oraz tradycyjne zabawy taneczne regionu. Na zajęcia będą składały się też różne zabawy i ćwiczenia ruchowe oraz integracyjne, typowe dla rozwojowych warsztatów grupowych.

Proszę zabrać wygodne buty na gładkiej podeszwie (panie mogą na niskim obcasie). Wskazane jest, aby podeszwa była z tworzywa, które nie będzie przeszkadzać w płaskim stawianiu kroków (dreptaniu i szuraniu). Warto też wziąć podkoszulkę na zmianę.Wybitny polski etnograf, Oskar Kolberg, napisał „w radomskiem ober grany jest na szczególnie dziką nutę
Radomszczyzna, to wyjątkowy region, na muzycznej mapie Polski. Można tu nadal spotkać świetnych muzykantów, tancerzy i śpiewaczki, którzy kontynuują dawne tradycje. Wciąż odbywają się potańcówki przy lokalnej muzyce, mające licznych odbiorców. Szczególnym dziedzictwem jest ober, który jest oczywiście grany, tańczony i do którego się przyśpiewuje. Wiele melodii jest granych dość transowo i improwizowanie. Tańczy się płasko, równo i drobno, ale też szybko, a czasem wręcz szaleńczo. Specyfiką taneczną jest transowa wirowość. Dobrzy tancerze ozdabiają taniec przytupywaniem, przyklękami i sztorcowaniem. Niektórzy potrafią też przyśpiewywać do kapeli rymowane i rytmiczne wyrywasy.

 

Prowadzący:
Robert Czesław Pióro – pasjonat radomskich tradycji muzycznych, radomianin i regionalista. Uczeń wiejskich mistrzów tańca i śpiewu regionu radomskiego. Jego mistrzami są tancerze kajoccy; Maria i Wacław Siwcowie z Gałek oraz Tadeusz i Marianna Cieślakowie z Przystałowic Małych. Od ponad trzech lat prowadzi warsztaty taneczne w ramach Zawirowań Radomskich, a także innych wydarzeń w regionie i w kraju. Bywa wodzirejem podczas wydarzeń tanecznych z muzyką tradycyjną. Animator i edukator społeczno-kulturalny. Absolwent Szkoły Trenerów „SIEĆ” PTP -przygotowującej do prowadzenia warsztatów i treningów rozwoju psycho-społecznego; Szkoły Facylitatorów Grupowych, realizowanej przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Współzałożyciel Fundacji Republika Radomska, a także Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, realizującej cykl Zawirowania Radomskie. Laureat Radomskiej Nagrody Kulturalnej 2016.

 

Terminy:
Zajęcia będą odbywać się w środy od 19:00 do 21:00
od 9 maja do 13 czerwca

Miejsce:
Scena Obozisko, ul. Sniadeckich 2

Wstęp jest wolny, a formuła otwarta

Organizator:
Radomska Inicjatywa Oberkowa

Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury „Amfiteatr, który wspiera te zajęcia poprzez udostępnienie swojej przestrzeni.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie