Kalendarz

Psałterz polski / Co za przyczyna tego zamieszania?

  • 25.02.2018
  • Warszawa
  • Koncerty

„Psałterz polski / Co za przyczyna tego zamieszania” to pierwszy z cyklu koncertów muzyki dawnej w ramach Festiwal Nowe Epifanie. 25 lutego na Zamek Królewski w Warszawie wystąpią Adam Strug, Monodia Polska oraz Maria Erdman.

„Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki są jednym z najlepiej znanych dzieł polskiego renesansu. Czterogłosowe opracowania Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, wydane w Krakowie w 1580 roku, utrzymane zostały w stylu charakterystycznym dla pieśni protestanckich. O ile wcześniejsze psałterze były księgami związanymi z pobożnością monarszą, elitarną, to Gomółka – jak wspominał w dedykacji dla biskupa Piotra Myszkowskiego – pisał je „dla naszych prostych domaków”.

Podczas koncertu na Zamku Królewskim śpiewakom Monodii Polskiej, znanej głównie z wykonań tradycyjnych polskich pieśni, towarzyszyć będzie Maria Erdman przy pozytywie szkatulnym. Całość nawiązuje do pierwszych interpretacji „Psałterza”.

Kierownictwo muzyczne: Szczepan Pospieszalski, Maria Erdman
Wykonanie: Adam Strug, Monodia Polska, Maria Erdman

 

Miejsce:
Zamek Królewski w Warszawie
Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Bilety:
50 zł w przedsprzedaży
60 zł na miejscu przed wydarzeniem

Szczegóły dotyczące koncertu, pozostałych wydarzeń oraz zakup biletów dostępne na stronie: http://noweepifanie.pl/wydarzenia/psalterz-polski-przyczyna-tego-zamieszania/

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie 
– www.noweepifanie.pl...