Kalendarz

Projekt Kaliskie – koncert i warsztaty w Darz Ul

  • 02.02.2019
  • 17.00
  • Trzuskołoń
  • Spotkania
  • Koncerty
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty

Projekt Kaliskie - muzyka od śpiewu.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone tradycyjnej muzyce regionu kaliskiego - pierwsze tego typu spotkanie w pięknym miejscu nieopodal Gniezna - pasiece Darz Ul.

Projekt Kaliskie opiera się na pracy rekonstrukcyjnej repertuaru zarejestrowanego przez badacza, etnomuzykologa Jarosława Lisakowskiego w 1959 roku. W archiwach znajduje się ponad 3 000 pieśni i melodii instrumentalnych. Projekt ten skupia się na rekonstrukcji pieśni i melodii charakterystycznych dla tego regionu, śpiewanych z lokalną, zarzuconą już przez współczesnych wykonawców gwarą i manierą (m.in. „rubato”, silna, mocna emisja głosu, intensywne tempo narracji w śpiewie).

Najstarsze zarejestrowane śpiewaczki urodziły się jeszcze w latach 1860-1870 i pamiętały repertuar przekazywany w tradycji ustnej z pokolenia na pokolenie, wykonywany podczas dziś już nieistniejących tradycyjnych obrzędów.

 

Założycielką i pomysłodawczynią projektu jest Joanna Szaflik, która oprócz pracy badawczej i rekonstrukcyjnej śpiewa i gra na basach. Projekt współtworzy Dominika Oczepa, skrzypaczka pochodząca z Wielkopolski, która od kilku lat uczy się od wiejskich muzykantów ich repertuaru oraz tradycyjnej techniki gry.

Koncert poprzedzą warsztaty pieśni z mikroregionu kaliskiego. Podczas warsztatów oprócz repertuaru uczestnicy zapoznają się z elementami tradycyjnych technik wokalnych oraz będą uczestniczyć w ćwiczeniach wspierających emisję głosu.

Zapraszamy serdecznie do poznania i wsłuchania się w piękną i jedyną w swym rodzaju tradycyjną muzykę z okolic Kalisza. Będą to melodie do posłuchu – śpiewane, akompaniowane grą skrzypiec i basów.

 

Miejsce:
Pasieka Darz Ul
Trzuskołoń 64

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie