Kalendarz

Potańcówka z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą-Move Your Brass

  • 25.05.2019
  • 21.00
  • Katowice
  • Potańcówki

POTAŃCÓWKA Z WARSZAWSKO-LUBELSKĄ ORKIESTRĄ DĘTĄ
MOVE YOUR BRASS – FESTIWAL MUZYKI DĘTEJ

Do tańca i do różańca… Orkiestry dęte spełniały niegdyś rozmaite funkcje społeczne, towarzysząc ludziom zarówno przy wyjątkowych okazjach, ale i na co dzień. Dziś już mało kto ma okazję tańczyć do muzyki orkiestr dętych. Move Your Brass – Festiwal Muzyki Dętej oferuje Wam tę rzadką i cenną możliwość - ratujmy zamierającą tradycję, dajmy się ponieść muzyce!

Do tańca zagra nam 17 instrumentów z niezłym zadęciem. Jeśli jeszcze ich nie znacie – nadrabiajcie koniecznie! Bo przecież orkiestra różne oblicza ma...

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej. Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie - polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, Festiwalu Oj Wiosna, Ty Wiosna oraz Festiwalu Fanfara, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach.

Zobacz film I
Zobacz film II

Skład orkiestry:
Kapelmistrz i tubista: Filip Majerowski
Flety piccolo: Katarzyna Krasuska, Maria Puzyna
Klarnety: Sebastien Beliah, Jakub Zimończyk
Saksofony: Diana Szawłowska, Rafał Bieryło, Stanisław Welbel
Sakshorny tenorowe: Barbara Wajnchold, Leszek Kur, Michał Maziarz
Puzony: Piotr Lachowicz, Grzegorz Wojtowicz
Trąbki: Olga Kozieł, Zuzanna Zimończyk, Jakub Cieśla, Michał Kalita, Emmanuel Levy
Baraban: Dorota Murzynowska, Marek Kuszneruk

 

Miejsce:
Drzwi Zwane Koniem
Katowice, ul. Warszawska 37

 

Organizatorzy:
Kultura Dęta 
Katowice Miasto Ogrodów 
Drzwi Zwane Koniem

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie