Kalendarz

Potańcówka – Orkiestra Dęta ze Zdziłowic

  • 28.09.2019
  • 20.00
  • Warszawa
  • Potańcówki

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic do tańca!
Marsze, oberki, polki, walce, fokstroty, tanga i roztoczańskie podróżniaki!
Zmiennicy: będą! Wypatrujcie wieści.

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic powstała w 1932 roku przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Założył ją Józef Dudka po powrocie z wojska, w którym, jako dobry skrzypek, szybko nauczył się gry na instrumentach dętych. W latach 40-tych prowadzenie orkiestry przejął jego syn Bronisław, który podczas służby wojskowej grał na trąbce w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pozostali synowie Józefa - Leon i Tadeusz - również byli członkami zdziłowickiej orkiestry. Jako że wszyscy bracia równolegle grali w słynnej w regionie kapeli Dudków, lubelska muzyka skrzypcowa przenikała do repertuaru orkiestry, dzięki czemu również dziś znaleźć w nim można tradycyjne podróżniaki, oberki czy polki. Uzupełniają go również marsze, fokstroty, walczyki czy tanga, a tę różnorodność stylów łączy taneczny mianownik, gdyż – jako jedna z nielicznych w kraju – orkiestra ze Zdziłowic wciąż grywa na potańcówkach czy weselach. Zespół można było usłyszeć m.in. na Jarmarku Jagiellońskim i Festiwalu Kody w Lublinie czy Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, uczestniczył również w spektaklu „Orszak weselny/Żałobny rapsod“ Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. Orkiestra nagrała cztery płyty: „A.D. 2004”, „Na Ludowo” oraz dwie z kolędami i pastorałkami.
Od kilkunastu lat kapelmistrzem jest Eugeniusz Skrzypek.

Potańcówka towarzyszy dwudniowemu wydarzeniu
Orkiestra Dęta ze Zdziłowic ● warsztaty i capstrzyk
Czytaj więcej!

 

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Wstęp:
20 zł

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Spotkanie kawalerki. Bronisław Dudka trzeci z lewej. Zdziłowice, ok. 1947. Źródło: MuzykaOdnaleziona.pl, www.archiwummuzykiwiejskiej.pl