Kalendarz

Potańcówka – Kapela Zdzisława Kwapińskiego

  • 27.09.2018
  • 20.00
  • Warszawa
  • Potańcówki

Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasza na potańcówkę z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia.

 

Zdzisław Kwapiński opowiada:
Moja mama potrafiła śpiewać. Wujo jeden, wujo drugi – mamy brat – też śpiewali. Ojciec grał na skrzypcach. Gdy ja brałem te skrzypce do ręki to nie potrafiłem zagrać, tylko piszczałem. W rękach ojca dźwięczały, grały. To mnie zniechęcało. Za każdym razem co wziąłem je do rąk to odkładałem. Potem coraz częściej brałem je do rąk. W latach 80. grałem już na nich podczas zabaw. Coraz więcej.
Nikt mnie nie uczył grać na skrzypcach. Może to i dobrze, może to i źle. [...] Mogę powiedzieć, że gram surowo, bez żadnych ozdobników, zawijasów. Tak jak słyszę melodię, tak ja gram. Nie udziwniam, nie ulepszam, nie upiększam.
Na przełomie lat 60. i 70. grałem po zabawach na akordeonie. Razem z bębnem. To była cała kapela. Nie było skrzypiec. Miałem taki akordeon nowiutki, „Viktoria” się nazywał.
Na wsiach ludzie wynosili z domów szafy i meble by było gdzie tańczyć. Zabawy przeważnie odbywały się u dziewczyn. Na Maziarzu, na Hucie, na Szymanowie i na Anusinie. W tamtych stronach lubili potańcówki. Bilet wstępu kosztował 10 złotych. Zarobiło się te 100-200 zł. [...]
Pewnego dnia zobaczyłem jak tańczą ludzie w Warszawie. Przyjechałem do Mazowieckiego Centrum Kultury na promocję książki prof. Andrzeja Bieńkowskiego o wiejskich muzykantach. Grał wtedy Jan Gaca (przyp. red. skrzypek spod Radomia). Doszło do niego 12 osób i zaiwaniały na skrzypcach równo z Gacą. Masa osób tańczyło. Zachwyciło mnie to. Bieńkowski zapytał, czy nie zagram na skrzypcach. Czemu nie? Z jednej strony mnie stanęła Katarzyna Zedel z basami, z drugiej strony Józef Kędzierski z barabanem. Zagraliśmy. Pamiętam, że ludzie od razu poszli w tany. Pierwszy raz grałem z tymi ludźmi.

Pełen wywiad ze Zdzisławem Kwapińskim znajduje się na stronie: www.archiwum-gana.pl

 

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, Domek przy ul. Jazdów 3/20

Wejście: 20 PLN

 

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Pomóż Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej działać.
Ambasada utrzymuje się jedynie z datków i z pracy wolontariuszy. Wesprzyj i Ty.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Pamiątkowe zdjęcie kapeli. „Kolegi Henryk …, Mazurek Bolesław, Makowiecki, Niziałek Henryk”,Zwoleń, 1946. Źródło: www.amw.org.pl, MuzykaOdnaleziona.pl