Kalendarz

Potańcówka kajocka – 48h!

  • 20.09.2019
  • 21.00
  • Warszawa
  • Potańcówki

Zapraszamy na potańcówkę z udziałem zespołu Gałcunecki i Kapeli Mateusza Kowalskiego.
Potańcówkę rozpoczniemy krótkim koncertem zespołu.

GOŁCUNECKI to jeden z najbardziej znanych i aktywnych na obecnej scenie muzycznej tradycyjnych zespołów śpiewaczych. Powstał w 2012 r. w Gałkach Rusinowskich (powiat przysuski.) Liderką zespołu jest Maria Siwiec, śpiewaczka o wielkiej osobowości i charyzmie, która wychowała liczne grono uczennic ze środowiska miejskiego. Wraz z nią zespół tworzą: Zofia Kucharczyk, ur. 1933, Jadwiga Dziedzic, ur. 1938, Maria Pęzik, ur. 1943, Maria Oracz, ur. 1946.
Okolica, z której panie pochodzą to zagłębie muzykanckie i śpiewacze południowego Mazowsza. Przetrwały tam dawne praktyki instrumentalne i wokalne w formie o jakiej w innych regionach Polski dawno zapomniano. Do Gałek Rusinowskich — i do pobliskich Przystałowic — pielgrzymują pochodzący z miasta muzykanci młodszego pokolenia, zafascynowani pięknem i żywotnością muzyki radomskiego interioru. Zespół Gołcunecki ma na swoim koncie liczne sukcesy na przeglądach folklorystycznych, m. in. Basztę (nagrodę główną) w kategorii zespołów śpiewaczych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2013).

ŚPIEWACZKI Z GAŁEK K. RUSINOWA
Maria Siwiec
Zofia Kucharczyk
Maria Pęzik
Maria Oracz
Jadwiga Dziedzic

MATEUSZ KOWALSKI
skrzypek, śpiewak i akordeonista, uczeń Jana Gacy. Współtworzy kapele: Kowalskiego, Tęgie Chłopy, Macieja Filipczuka, Kompanię Adama Struga i Monodię Polską. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, m.in. w ramach przedsięwzięć Stowarzyszenia „Dom Tańca” z Warszawy i Stowarzyszenia „Tratwa” z Olsztyna. Brał udział w „Spotkaniach z Muzyką” organizowanych przez Filharmonię Narodową w Warszawie. Prowadzi także warsztaty gry na instrumentach (Ambasada Muzyki Tradycyjnej, Tabory Domu Tańca, Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej, festiwal Wszystkie Mazurki Świata). Wraz z Tęgimi Chłopami, od pięciu lat uczy się muzyki kieleckiej od mistrza i dobrego ducha zespołu – Stanisława Witkowskiego.

 

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

Wejście:
20 zł

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca


Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.
Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Od lewej: Józefa Siwiec, Maria Pęzik. Gałki Rusinowskie, 1958. Źródło: MuzykaOdnaleziona.pl, archiwummuzykiwiejskiej.pl