Kalendarz

Polsko-żydowskie piosenki. Katarzyna Wińska & Daorientacja

  • od 15.12.2017
  • do 17.12.2017
  • Lublin, Kazimierz D., Warszawa
  • Koncerty

ŚLADY ŻYDOWSKIE W POLSKIM ŚPIEWIE – KONCERT MUZYKI TRADYCYJNEJ i WARSZTATY
KATARZYNA WIŃSKA & DAORIENTACJA

Koncerty:
15 grudnia, Warsztaty Kultury, Lublin, godz. 19.00
16 grudnia, Trzeci Księżyc, Kazimierz Dolny, godz. 18.00
17 grudnia, Scena Lubelska, Warszawa godz. 19.00

Na program koncertu składają się tradycyjne pieśni i muzyka polskiej wsi, przechowane przez społeczność polską, a pamiętające jeszcze czasy, gdy Żydzi żyli na polskich ziemiach i współtworzyli polską kulturę. W pamięci wielu starszych mieszkańców wsi można jeszcze znaleźć żydowskie piosenki, a w wielu polskich pieśniach są też widoczne wpływy kultury żydowskiej: słowa opowiadające o życiu Żydów, elementy języka jidysz, czy też cechy charakterystyczne dla muzyki żydowskiej: skale, melodyka, rytmika. 

Zespół zagra w składzie:
Katarzyna Wińska (śpiew, bębenek obręczowy, baraban)
Katarzyna Andrzejowska- de Latour (skrzypce, ksylofon słomiany)
Witold Roy Zalewski (akordeon, skrzypce sekund, śpiew)
i wykona pieśni codzienne, zwyczajowe, obrzędowe, żartobliwe, niguny, piosenki dziecięce, pijackie, wiejskie przyśpiewki taneczne oraz polsko- żydowskie piosenki międzywojnia. W tych pieśniach mieszają się elementy polskie, rusińskie i żydowskie, przeplatają się i uzupełniają nastroje smutne i wesołe, humor i groza.

Koncert jest efektem pracy badawczej i twórczej Katarzyny Wińskiej, śpiewaczki, badaczki i wielbicielki muzyki tradycyjnej, od kilku lat tropiącej ślady muzyki i kultury żydowskiej wśród polskich pieśni społeczności polskiej. Przez lata badań i praktykowania ludowego śpiewu, wielokrotnie odkrywała obecność trochę swojskiego, a trochę egzotycznego pierwiastka żydowskiego. Jest to obecność czasem bardziej, czasem mniej wyraźna, dobrze zasymilowana i tym bardziej poruszająca, że wszędzie indziej, a zwłaszcza w życiu codziennym, tej obecności żydowskiej już brak.

 

WARSZTATY PIEŚNI POLSKO-ŻYDOWSKICH
Osoby, chcące głębiej wniknąć w temat, zapraszamy też serdecznie na warsztaty
16 grudnia, Lublin, godz. 10.00
17 grudnia, Scena Lubelska, Warszawa, godz. 15.00

Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych, zainteresowanych śpiewem, muzyką ludową, polską kulturą wiejską oraz kulturą żydowską, zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących w śpiewie. W ramach warsztatów będziemy słuchać i uczyć się pieśni, wg. zapotrzebowań będzie też czas na rozmowę i rozgrzewkę głosową. 

Zapisy na warsztaty:
Daorientacja@gmail.com, Tel. 697 387 670

 

Koncert i warsztaty są częścią projektu „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskim śpiewie tradycyjnym”, realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie