Kalendarz

Podlaski Konkurs Gry na Ligawkach

  • 19.12.2017
  • Sokołów Podlaski
  • Konkursy

Na zachodnich rubieżach Podlasia i wschodniego Mazowsza, w dorzeczu Bugu i Liwca, tam, gdzie krzyżują się trzy tradycje i rok w rok spotykają się legacze z trzech Diecezji, przez kilkanaście grudniowych dni odbywać się będą trzy niezwykłe, połączone ze sobą wydarzenia: Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, XVI Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce oraz II Tabor Podlaski. Na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne MiGOK zaprasza do Łochowa. Za sprawą udanej I edycji Taboru, Ośrodek postanowił uruchomić II Tabor Podlaski, który odbędzie się w dniach 1-2.12.2017. Wezmą w nim udział tacy artyści i formacje, jak m.in. Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski, Kapela Hałasów, Iwona Kopiwoda, Kazimierz Soszka, Kapela Lipy, Maćko Korba, Andrzej Klejzerowicz, Orkiestra Wielkich Bębnów, Kapela Brodów, Michał Pietrusiewicz, Paweł Grochowski, Adam Strug. Artyści ci porwą uczestników w świat muzyki i tańców tradycyjnej. Te pierwsze dwa dni grudniowe wypełnione zostaną warsztatami „Muzyczne Dialekty Mazowsza”, które połączą rytm, taniec i śpiew oraz grę na instrumentach perkusyjnych i melodycznych.

Punktem wyjścia będą dla nas wyrywasy i melodie z Rawskiego, Radomszczyzny, Płockiego, Łowickiego, Kujaw i Podlasia. Będziemy nucić, śpiewać, klaskać, tupać, wirować, wnikać w strukturę rytmu, ruchu i melodii, poznawać właściwości tańców i używać instrumentów. Będziemy sięgać również do nagrań archiwalnych i odwoływać się nieustannie do praktyki wiejskich muzykantów - mistrzów stylu i improwizacji. Liczymy na intensywne doświadczenie wspólnego muzykowania na różnych poziomach, kontakt w muzyce i tańcu, wzajemne inspiracje i otwartość na improwizację w języku i dialektach muzyki tradycyjnej.

 

01-02.12.2017 (piątek godz. 15.00, sobota godz.10.00)
Warsztaty „Muzyczne Dialekty Mazowsza” (Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski)
Warsztaty tańców podlaskich (Iwona Kopiwoda, Kazimierz Soszka)
Warsztaty pieśni tradycyjnych (Jacek Hałas)
Warsztaty gry na ligawce (Andrzej Klejzerowicz)
Warsztaty gry na lirze korbowej (Maciej Cierliński)
godz. 20.00 - potańcówka ostatkowa – II Tabor Podlaski, prowadzenie Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski, Jacek Hałas, Iwona Kopiwoda oraz zaproszeni artyści.

03–08.12.2017 – wieczorami, w historycznych świątyniach naszego regiony grane będą koncerty pieśni adwentowych i wędrownych śpiewaków. Również prowadzone będą badania terenowe w Dorzeczu Bugu i Liwca (zbierać będziemy pieśni, muzykę i obrzędy).

10.12.2017 – w Łochowie dokona się finał projektu Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”, podczas którego odbędzie się XVI Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawkach. 
Wydarzeniu temu będą towarzyszyły: 
godz. 12.00 – uroczyste otrąbieniem Adwentu na Mszy Św. w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie;
godz. 13.00 – panel dyskusyjny - omówienie wyników badań terenowych (prof. dr hab. Piotr Dahlig, Jacek Hałas, Robert Lipka, Maciej Cierliński, Adam Strug, Artur Lis, Andrzej Klejzerowicz oraz zaproszeni goście);
godz. 14.00 – przesłuchanie uczestników Konkursu Gry na Ligawkach;
godz. 15.00 – Koncert Kapeli Brodów, Kapeli Hałasów, Kapeli Stara Lipa, Kapeli Lipy i zaproszonych gości;
godz. 17.00 – uroczyste ogłoszenie wyników i koncert laureatów.

Festiwal zostanie zakończony 19 XII 2017 w Sokołowskim Ośrodku Kultury - Podlaskim Konkursem Gry na Ligawkach. Dla przyjezdnych możliwość spania w MiGOK proszę się zapisywać i wziąć śpiwory i materace. Dodatkowa masa atrakcji czeka na wszystkich, którzy zdecydują się w pierwszych dniach grudnia odwiedzić nasz MiGOK. Wstęp na to wydarzenie jest BEZPŁATNE!!!

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie I
– Facebook/wydarzenie II