Kalendarz

Płaczcie anieli. Wielkopostne śpiewy z Roztocza

  • od 30.03.2019
  • do 31.03.2019
  • Lublin
  • Spotkania śpiewacze
  • Warsztaty
  • Obrzędy i święta

Zapraszamy do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni Wielkiego Postu "po dawnemu" - na stare, ludowe melodie praktykowane dawniej w parafiach zachodniego Roztocza, zaczerpnięte od wiejskich śpiewaczek z okolic Goraja.

Spotkanie warsztatowe
30.03 (sobota) godz. 18.00
Spotkanie warsztatowe dla wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem tradycyjnego zachodnioroztoczańskiego stylu śpiewu religijnego. Osoby uczestniczące w spotkaniu będą "przewodnikami" podczas niedzielnego wspólnego śpiewania*
miejsce: Świetlica kościoła Świętego Ducha (wejście przez podwórko od ul. Świętoduskiej)

Wspólny śpiew
31.03. (niedziela) po mszy rozpoczynającej się o godz. 9.00
Kościół p.w. Świętego Ducha w Lublinie ul. Krakowskie Przedmieście 1
dostępne będą śpiewniki

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w poszczególnych okolicach, parafiach, a nierzadko w poszczególnych wioskach ludowe śpiewy religijne wykonywano w miejscowym, specyficznym stylu i melodii zakorzenionym w lokalnej tradycji muzycznej. Te dawne warianty różnią się od popularnego dziś, zunifikowanego sposobu śpiewania specyficzną melodyką, zdobieniami i rytmem, które nadają starym, często barokowego pochodzenia pieśniom wielkopostnym, szczególnej wymowy.
Naszymi przewodnikami po lokalnej tradycji są śpiewacy i śpiewaczki z okolic Biłgoraja, w szczególności zaś pani Janina Pydo z Zastawia.

 

*Chętnych spośród uczestników i uczestniczek zapraszamy też do udziału w wyprawie na Roztocze i wspólnym śpiewie z mieszkańcami w miejscowych kościołach w niedzielę 7.04.

 

Realizacja:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka w ramach programu Akademia Kolberga realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca i Stowarzyszenie Tratwa

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie