Kalendarz

Pieśni Stanisława Brzozowego

  • 25.09.2018
  • 18.00
  • Warszawa
  • Warsztaty

Warsztaty,prowadzone przez Olgę Kozieł, poświęcone będą pieśniom Stanisława Brzozowego, ale nie zabraknie wprowadzenia do tematu śpiewu tzw. otwartym głosem, prawidłową emisją i artykulacją. Zaczniemy od rozgrzewki, ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń głosowych. Nauka repertuaru będzie częściowo oparta na pracy z nagraniami archiwalnymi.

 

Stanisław Brzozowy (1901–1980)
Był wybitnym śpiewakiem kurpiowskim posiadającym bogaty repertuar pieśni religijnych i świeckich. Brzozowy za życia nie został doceniony w szerszym kręgu niż lokalna społeczność - nie wystąpił na żadnym przeglądzie, pokazie, ani festiwalu. Sprawował natomiast służbę śpiewaka pogrzebowego, a w Krobi i okolicach był znany ze śpiewania niemal przez cały dzień podczas prac gospodarskich. Kontynuował tradycje muzyczne Kurpiów Zielonych wykonując pieśni swojego ojca Leona - również wybitnego śpiewaka. Przyczynił się do kontynuacji tradycji śpiewaczych przez jego córki. Styl śpiewaczy Stanisława Brzozowego jest unikalny - oprócz elementów stylu śpiewaczego charakterystycznego dla kurpiowskich śpiewaków (używanie rezonatora piersiowego, szeptany przedtakt, użycie glissand, gwarowość z śpiewie), zawiera niepowtarzalne elementy indywidualnego stylu (bogata melizmatyka, apokopa, improwizacja muzyczna, ornamentyka oraz specyficzne zakończenie fraz muzycznych określane przez siebie samego jako "kulasiki"). Tym samym, repertuar śpiewaka stanowi bardzo ciekawy materiał do pracy.

 

Olga Kozieł zajmuje się stylem wykonawczym Stanisława Brzozowego i jego córki – Genowefy Lenarcik od kilku lat. Wystąpiła kilkukrotnie przed szerszą publicznością śpiewając ten repertuar (m.in. w Warszawie, Moskwie, Berlinie, Paryżu, Valparaiso), przesłuchuje taśmy archiwalne z nagraniami Brzozowego oraz zapiski z wizyt w domu Brzozowych, prowadzi wywiad z jego córkami zapisując wspomnienia z domu na Kurpiach i dalszych muzycznych losach rodziny Brzozowych. W 2018 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na poszerzenie swoich badań i aktywności muzycznych związanych z kurpiowskim repertuarem.

 

Formularz zgłoszeniowy:
www.goo.gl/forms...

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, 00-467 Warszawa

Zrealizowano w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
(ale zawsze można wrzucić coś do kapelusza)

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie