Kalendarz

Pieśni o ziołach, drzewach i miłości

  • 22.04.2018
  • Warszawa
  • Warsztaty

Zapraszamy do spędzenia niedzielnego popołudnia ze śpiewem zwanym białym, tradycyjnym, otwartym. To pierwszy z cyklu warsztat.

Rośliny są i od zawsze były nierozerwalną częścią ludzkiego życia. Bez nich, tak jak bez miłości, nie jest ono możliwe. Nie tylko nas karmią, ale i od pradawnych czasów służą do przeprowadzania rytuałów, odprawiania czarów, do leczenia wszelkich bolączek ducha i ciała. Świat przyrody stanowi nieskończony punkt odniesienia dla mówienia o złożonych, ludzkich sprawach. Symbolika roślinna wypełnia pieśni ludowe, służy do mówienia nie wprost, ale bardzo precyzyjnego o tym, co najważniejsze.

W programie warsztatu:
– ćwiczenia głosowe, oddechowe, słuchowe, rytmiczne
– śpiew a'capella jednogłosowy i wielogłosowy, śpiew z akompaniamentem liry korbowej
– nauka pieśni tradycyjnych z dawnej Rzeczpospolitej, w których mieszają wpływy polskie, ukraińskie, białoruskie, żydowskie
– poszukiwanie swojego, indywidualnego głosu oraz wspólnego głosu z grupą

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich mających chęć śpiewać, niezależnie od poziomu rozwoju muzycznego. Program będzie dostosowywany do możliwości i potrzeb uczestników.

Prowadząca: Katarzyna Wińska niemal od urodzenia śpiewa polskie pieśni tradycyjne, przekazywane jej przez mamę i babcię. Od kilkunastu lat systematycznie zgłębia tajniki śpiewu północnych Słowian- śpiewa m.in. po polsku, ukraińsku, rosyjsku, chachłacku. Swoją wiedzę czerpie z własnych wypraw etnomuzykologicznych, a także z książek oraz od innych wybitnych muzyków, śpiewaków, etnomuzykologów. Gra na lirze korbowej, bębenku obręczowym i barabanie. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja". W latach 2012-2013 mieszkała w Indiach, gdzie jako stypendystka rządu indyjskiego przez rok uczyła się klasycznego śpiewu południowoindyjskiego w systemie guru-uczeń. Współtworzy organizacyjnie i artystycznie różne grupy i wydarzenia związane z muzyką tradycyjną, eksperymentalną i sakralną, a także teatrem. Jest założycielką projektu Daorientacja oraz grupy Jaworowi Ludzie, członkinią Karawany Opowieści, zespołu archaicznych pieśni rosyjskich Oj Lado, Eksperymentalnego Chóru Żydowskiego Polin, Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań, a także Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Śpiewa w chórze cerkiewnym w Katedrze św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. W roku 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując swój autorski projekt: „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskich pieśniach tradycyjnych". Prowadziła warsztaty śpiewu w różnych miastach Polski, w Czechach i Austrii. Jest w trakcie pisania pracy dyplomowej na studiach etnomuzykologicznych.

 

Miejsce:
Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów

Zgłoszenia:
do 16 kwietnia, 503 344 803, aredzisz@wck-wawer.pl

Koszt:
40 zł/osoba

Liczba miejsc ograniczona

Dojazd: ZTM – 115, 142

Organizator:
Wawerskie Centrum Kultury

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie