Kalendarz

Pardes Festival 2020

  • 19.09.2020
  • 17.00
  • Janowiec k. Kazimierza Dolnego
  • Festiwale|Przeglądy

PardesFestival – Spotkania z Kulturą Żydowską
Kazimierz Dolny i Janowiec
16–20.09.2020

Tegoroczna ósma edycja PardesFestival – Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się w szczególnych warunkach i w nieco późniejszym terminie: od 16 do 20 września.Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji i kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski. Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, zaplanowali przede wszystkim spotkania w plenerze: spacery tematyczne w przestrzeni obu miasteczek odwołujące się do lokalnej historii i nowy cykl tematyczny „Pardes znaczy Ogród”.

W sobotę festiwalową (19 września) spotkamy się na plenerowym wydarzeniu w przestrzeni skansenu w Janowcu – „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino”.Na finał janowieckiego pikniku wystąpi Kapela Niwińskich wraz z gośćmi: oboistką Agnieszką Waśniewską i Marizą Nawrocką, która wystąpi w repertuarze piosenek jidyszowych.Zapraszamy do muzycznej podróży w czasie i w przestrzeni: tam, gdzie krzyżują się polne drogi z czterech stron świata, bite gościńce ze Wschodu na Zachód, zakurzone dukty z Południa na Północ, w przydrożnych gospodach na przedmieściach małych miasteczek, na peryferiach i kresach mocarnych państw spotykali się przez wieki muzykanci. Grali muzykę, którą przynieśli ze sobą z drogi, zapamiętali z wesel i wspólnych pograjek. Muzykę, którą gwizdali włóczędzy na słynnych targach i jarmarkach.
     Taki będzie ten koncert, taka będzie ta muzyka zagrana na skrzypce, obój, basetlę i bęben; tańce i pieśni z tradycji żydowskiej, ukraińskiej, węgierskiej i polskiej zebrane najdalszych zakątków Podkarpacia, Ukrainy, Białorusi, Lubelszczyzny i środka Polski.

 

Miejsce:
Skansen przy zamku w Janowcu
ul. Lubelska 20, Janowiec

Organizator:
Fundacja Spichlerz Kultury

Partnerzy PardesFestival:
Muzeum Nadwiślańskie, oddziały w Kazimierzu Dolnym i Janowcu
Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/PardesFestival/  
– www.mnkd.pl...