Kalendarz

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego 2019 – zapisz daty!

  • od 10.05.2019
  • do 11.05.2019
  • Lublin
  • Potańcówki
  • Warsztaty

Zapraszamy na pierwszą w tym roku sesję Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego! Spotkanie jest częścią cyklu przygotowującego do występów Orkiestry podczas festiwalu.

10 i 11 maja w Lublinie odbędą się warsztaty instrumentalne w ramach prac Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Zajęcia poświęcone będą nauce muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej z Lubelszczyzny. Grupa pracować będzie metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu). Do udziału zaproszone są osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne, grające w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, basy, wiolonczela, kontrabas, altówka, bębenek obręczowy, baraban, klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon. Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia.

 

Zajęcia poprowadzą:

Instrumenty smyczkowe: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.

Instrumenty dęte: Marcin Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina i z orkiestrą dętą ze Zdziłowic. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Sekta Denta, Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.

Wspólne próby wszystkich sekcji: Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone stylom śpiewu tradycyjnego i muzyki instrumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2001 roku realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową, poświęconą polskiej muzyce tradycyjnej – jest autorką i realizatorką projektów, dedykowanych jej popularyzacji i edukacji w tym zakresie. Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2001 – 2013), Stanisława Głaza z Dzwoli (od 2006 r.), miłośniczka kajockiej dynamiki w muzyce instrumentalnej i dawnego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem”. Uczy się tego od wiejskich śpiewaczek z centralnej i południowo-wschodniej Polski. Członkini zespołów: „Tęgie Chłopy”, „Z lasu”, „Warszawa Wschodnia”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2014 r. Kierownik artystyczny Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

 

Harmonogram prac:
10 maj (piątek), godz. 18.00–21.00
11 maj (sobota), godz. 11.00–14.00 i 15.00–18.00

Miejsce:
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a

Wiek uczestników: 15+ (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców)

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line:
www.forms.gle...

Zgłoszenia przyjmujemy do 7 maja do godziny 15.00. Decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby już zaangażowane w prace Orkiestry.

Należy mieć własne instrumenty.

Udział bezpłatny.

______________________________________

Chcesz zostać członkiem Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego?
— zapisz w kalendarzu daty sesji warsztatowych:
10-11.05.2019
6-7.07.2019
— śledź informacje o naborze i poznaj zasady uczestnictwa na stronie www.warsztatykultury.pl
— zapisz się, pracuj z nami w maju i lipcu a w sierpniu zagraj do tańca na Jarmarku Jagiellońskim!

Jesteś naszym fanem?
— gramy do tańca 16-17-18.08.2019, szczegóły już wkrótce na
www.jarmarkjagiellonski.pl

A dla dzieci tutaj:
– Facebook/wydarzenie

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie
– Facebook/wydarzenie_daty

fot. Mateusz Borny, arch. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego