Kalendarz

Muzykanci kajoccy: triumf i zapomnienie

  • 15.06.2019
  • 17.00
  • Gdańsk
  • Wykłady|Konferencje
  • Nowości wydawnicze
  • Film
  • Wystawy

MUZYKANCI KAJOCCY - TRIUMF I ZAPOMNIENIE
Spotkanie z prof. Andrzejem Bieńkowskim / MuzykaOdnaleziona.pl
prelekcja | pokazy filmów dokumentalnych | prezentacja wydawnictw

„Polska, 1980 rok, wali się komunizm. Benzyna na kartki, niczego nie ma. Zaczynam jeździć po wsiach i nagrywać muzykę. Sytuacja dziwna, jest wiele kapel, ale nikt ich już nie potrzebuje, ani na wsi, ani w mieście.” - tak Andrzej Bieńkowski opisuje początki swojej fascynacji muzyką ludową i wiejskimi muzykantami. Gromadzone przez lata materiały wideo i audio oraz zdjęcia stanowią niezwykła źródło wiedzy o wiejskiej kulturze muzycznej. Digitalizacją i opracowaniem zbiorów zajmuje się powołana w tym celu Fundacja Muzyka Odnaleziona, która porządkuje, opisuje, konserwuje i skanuje fotografie oraz digitalizuje filmy, udostępniając je w wirtualnym Archiwum Muzyki Wiejskiej.

Na Wystawa Dźwięki pierwotne znalazły się fotografie i filmy z zasobów Fundacji, które wzbogacają obraz polskiej muzyki ludowej. Prezentowane na wystawie barwne postaci wiejskich muzykantów i ich żywiołowa gra nadają autentyczności opowieści.

 

MUZYKANCI KAJOCCY – TRIUMF I ZAPOMNIENIE

Kajokami w XX wieku nazywano skrzypków z niewielkiego mikroregionu na północ od Przysuchy - miejsca urodzin Oskara Kolberga. Muzykanci z tych stron wyróżniali się niezwykle ekspresyjną grą mazurków i rozbudowanymi improwizacjami. Zapewniało to im wielką popularność. W latach 1960. wraz ze zmianami wiejskich gustów zaczęła ona słabnąć, aż w końcu przestano ich zapraszać na wesela. Wieś o nich zapomniała.
   W 1980 roku zacząłem ich odnajdywać i nagrywać. Efekt był niezwykły - skrzypkowie kajoccy nie tylko powrócili do gry, ale też zrobili furorę w młodym pokoleniu. Wielu folkowych skrzypków zaczęło się u nich uczyć tej niełatwej kajockiej gry.
   Przypomnijmy kajockich Mistrzów: Józefa Kędzierskiego, Piotra Gacę, Jana Gacę, Tadeusza Jedynaka, Jana Bogusza, Józefa Papisa i wielu, wielu innych. To właśnie o ich historiach i muzyce opowiem, pokażę filmy terenowe o ich szalonej grze.

Andrzej Bieńkowski

 

Andrzej Bieńkowski – malarz, etnograf, profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1980 roku, w trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi. Autor filmów-dokumentów Ostatni wiejscy muzykanci, Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, Ukraina. W poszukiwaniu pogańskich obrzędów, Muzykanci Gace z Radomskiego oraz serii krótkich filmów popularyzujących muzykę wiejską (wraz z Moniką Menciną). Autor książek Ostatni wiejscy muzykanci-ludzie, obyczaje, muzyka (Prószyński i S-ka 2001, Muzyka Odnaleziona 2012), Sprzedana muzyka (Czarne, 2007), 1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów (MCKiS 2009), publikacji w serii Muzyka Odnaleziona (wydawnictwo Muzyka Odnaleziona, od 2007). Laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w 2008. W 2014 roku otrzymał za swoją działalność Srebrny Medal Gloria Artis.

 

Miejsce:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Gdańsk, Oliwa, ul. Cystersów 19

Organizatorzy:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
MuzykaOdnaleziona.pl

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie