Kalendarz

Muzyczne spotkanie we Dworze w Rzucowie

  • od 02.08.2019
  • do 03.08.2019
  • Rzuców
  • Potańcówki
  • Warsztaty

Muzyczne spotkanie we Dworze w Rzucowie

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie poświęcone tradycjom muzycznym z okolic Szydłowca. Spotkamy się z wybitnymi wiejskimi mistrzami śpiewu i muzkowania. Oprócz skrzypiec zabrzmią także harmonie pedałowe – te zjawiskowe instrumenty są wyjątkowe w skali całego kraju, a nawet świata.
Wszystko zadzieje się w scenerii uroczego dworu modrzewiowego, zbudowanego pod koniec XIXw. Obiekt należy do unikatowych w Polsce zabytków architektury drewnianej.

Kiedyś niemal w każdą sobotę w budynku remizy huczały zabawy taneczne. Młodzież i starsi z Rzucowa i okolicznych wsi spotykali się by wspólnie pograć, potańczyć i pośpiewać!
Chcemy by ponownie po latach wiejska muzyka rozbrzmiała wokół Dworu w Rzucowie i porwała nas do wspólnej zabawy.
W wyjątkowych okolicznościach przyrody przygotowaliśmy dechy na których zagrają znakomici wiejscy muzykanci wraz ze swoimi uczniami.

 

Podczas najbliższego spotkania odbędą się:

PIĄTEK
16:45 Warsztaty śpiewu dla dzieci z Młodzieżowym Zespołem Ludowym „Guzowianki”.
18:30 Koncert dla dzieci i młodzieży zespołu „Guzowianki”.
20:00 Potańcówka z Kapelą Bursów i wodzirejem.

SOBOTA
13:30–16:30 Warsztaty przyśpiewkowe dla dorosłych z Państwem Gawęda z Wysokiej.
17:30–19:30 Warsztaty taneczne dla dorosłych z Czesławem Pióro.
20:00 Potańcówka z Kapelą Braci Adamczyków z Budek, Kapelą Józefa Wyrwińskiego z Korzyc oraz Katarzyną Szurman, Katarzyną Zedel i Władysławem Majem.

Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Informacje dla osób przyjezdnych:
istnieje możliwość przenocowania pod własnym namiotem lub we Dworze na własnych karimatach/śpiworach. Na terenie zespołu dworsko-parkowego znajdują się 2 łazienki z toaletą i prysznicami, parking dla kilku aut, można także zostawić auto na przyszkolnym sporym parkingu oddalonym od Dworu jedyne 50 m. W centrum wsi ok. 300 m od Dworu znajduje się dobrze zaopatrzony sklep.
Będzie można skorzystać z grilla.
Dla osób zainteresowanych możemy przygotować śniadanie z lokalnych produktów oraz mięsno-warzywny grill.
W Rzucowie znajdują się także inne dobrze zachowane obiekty podworskie – m.in. dawna gajówka, szkoła podstawowa, mury elektrowni wodnej, murowany pensjonat, drewniany Gucin oraz wały średniowiecznego grodziska.

Z Rzucowa jest blisko do Szydłowca, w którym można odwiedzić parę ciekawych miejsc. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych oraz gotycko-renesansowy zamek, będący dawną rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny – zamek jest otoczony szeroką fosą i ładnym parkiem. A w rynku miasta mieści się zabytkowy kościół św. Zygmunta, którego budowę rozpoczął pod koniec XV w. Jakub Szydłowiecki. Pośrodku rynku znajduje się też się późnorenesansowy ratusz. Nieopodal są też Chlewiska, w których znajduje się piękny Pałac Odrowążów z zespołem pałacowo-parkowym. W Chlewiskach jest także Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, mieszczące się w hucie żelaza, powstałej pod koniec XIX w. W placówce prezentowany jest system wielkopiecowy, opalany węglem drzewnym, oraz wystawa maszyn i motoryzacji.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy:
poczta@we-dworze.pl

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie