Kalendarz

Mój Boże kochany, czy cię nie ma w niebie? | Festiwal NOWE EPIFANIE 2021

  • od 06.03.2021
  • 19.00
  • do 08.03.2021
  • online
  • Koncerty
  • Online

Jedyny taki koncert! Już w najbliższą sobotę zapraszamy na transmisję koncertu w niezwykłym anturażu Muzeum Ewolucji w ramach Festiwal Nowe Epifanie.

Skrzypcowa muzyka tradycyjna w wykonaniu Mateusza Kowalskiego z towarzyszeniem kapeli, to kultywacja szkoły znakomitych skrzypków: braci Gaców i Józefa Kędzierskiego.

W folklorze skrzypce są przedmiotem funkcjonującym na pograniczu świata rzeczywistego i magicznego. W bajkach ludowych były tworzone z drzew wyrosłych na mogile, porywane wraz z muzykiem na diabelską potańcówkę, pozyskiwane w zamian za duszę, opowiadające historie za pośrednictwem muzyki czy wprawiające słuchaczy w taneczny trans.

Podczas Nowych Epifanii usłyszymy starodawne trójmiarowe utwory weselne z okolic Potworowa, Gałek, Bąkowa, Wiru i Odrzywołu. To kwintesencja polskiej wiolinistyki ludowej i element wielowymiarowej kultury muzycznej, która stopniowo wymiera wraz z jej ostatnimi wiejskimi przedstawicielami.

Występują:
Mateusz Kowalski (skrzypce) w towarzystwie Jakub Korona (bęben tarczowy) i Marcin Żytomirski (basy)

Program koncertu:
– Wiązanka oberków
– „Gdzie idziesz, kochanko”
– Obery ciągłe od Jana Gacy
– Śpiewak
– Ulubiony Dudy
– Bąk
– „Złapał pies kanarka”
– Kozieniak
– Ulubiony Mamuni
– Ober po ojcu

 

BILETY/ DOSTĘP ONLINE
www.noweepifanie.pl...
od 5 do 15 PLN

Organizator:
Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy:
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.Patroni medialni –Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa. Pokaż mniej

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie