Kalendarz

Łojdiridi – edycja zapustna – Tyczyn

  • 02.03.2019
  • 18.30
  • Tuczyn
  • Potańcówki

Serdecznie zapraszamy do czwartej już edycji spotkań z muzyką Rzeszowszczyzny Łojdiridi.
Wydarzenie jest otwarte zarówno dla muzyków, jak i dla tancerzy

Łojdiridi to seria spotkań z tradycyjną muzyką Rzeszowszczyzny. W pewien sposób zaspokaja głód poznania starego grania przez współczesnego mieszkańca wsi, małego czy dużego miasta. Muzyka rzeszowska jest bardzo bogata i różnorodna pod względem wariantowości. Dodatkowo sama współczesna Rzeszowszczyzna to co najmniej trzy etniczne grupy związane z podziałem fizycznogeograficznym: Rzeszowiaków (Pradolina Podkarpacka), Lasowiaków (Równina Tarnobrzeska i Płaskowyż Kolbuszowski - tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej) i Pogórzan (Pogórze Rzeszowskie, Ciężkowickie, Strzyżowskie i Rzeszowskie) różniące się nieco pod względem cech wykonawczych.

Spotkania mają charakter otwarty, nie obowiązują żadne wejściówki (można wziąć grosza lub dwa do puszki, która pomaga finansować kolejne przedsięwzięcia Stowarzyszenia), zbierają się razem muzycy i tancerze i wspólnie cieszą się bogactwem rzeszowskiego grania. Organizatorzy zapraszają również osoby spoza regionu, chcące poznać te melodie.

Dla niewtajemniczonych organizowane są również krótkie, ale intensywne warsztaty, które zaznajomią z wściekłymi polkami, walczykami, oberkami i sztajerkami - tu tańczy się troszkę inaczej, jak w Centralnej Polsce.

Impreza pod tą nazwą odbywa się już po raz czwarty, poprzednie trzy odbyły się we wsiach na północ od Rzeszowa, teraz organizatorzy zapraszają do Tyczyna, niespełna 15 km na południe od stolicy Podkarpacia. Czas jest odpowiedni, zapustny, więc nic, tylko przyjeżdżać!

 

Miejsce:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie
Tyczyn, ul. Mickiewicza 1

Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Gdzieś Tu"  
Młodzieżowe Centrum Współpracy  
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie