Kalendarz

Letnie Warsztaty Strażników Tradycji

  • od 18.08.2017
  • do 20.08.2017
  • Grabiszyce Średnie
  • Potańcówki
  • Warsztaty

SPOTKANIE Z MUZYKĄ TRADYCYJNĄ, MISTRZAMI LUDOWYMI Z DOLNEGO ŚLĄSKA, WARSZTATY ŚPIEWU TRADYCYJNEGO
Grabiszyce Średnie na Pogórzu Izerskim

Centrala Muzyki Tradycyjnej zaprasza serdecznie na Letnie Warsztaty Strażników Tradycji

Będziemy pracować nad głosem, uczyć się starych pieśni i tańców z bogatej i wielobarwnej tradycji, jaka napłynęła po wojnie na ziemię dolnośląską z rozmaitych regionów Polski, z Polesia polskiego, ukraińskiego i białoruskiego, a nawet z Bałkanów!

To rzadka okazja do poznania z tak bliska efektów zgoła kilkunastoletniej pracy nad odkrywaniem muzycznych perełek Dolnego Śląska; Pracy dokonanej podczas wypraw i projektów etnograficznych Centrali oraz Fundacji Ważka i Fundacji Dziki Zachód, które są obok wrocławskiej Chatki Tańca partnerami Warsztatów. Jednym z takich projektów było Laboratorium Strażników Tradycji realizowane w 2013 r.

W programie praca z ciałem i intensywne warsztaty śpiewu w grupach. W planie nauka pieśni od mistrzów - Bronisławy Chmielowskiej oraz Stanisławy Latawiec, których śpiew uwieczniony został na płytach wydanych w 2016 r. przez Fundację Ważka: “Bronisława Chmielowska. Stare pieśni” oraz “Z domu Kida” nagrodzonych w 2016 r. i 2017 r. odpowiednio drugą i trzecią Nagrodą w konkursie Fonogram Źródeł Programu 2 Polskiego Radia. Program spotkań z mistrzami jest zależny od samopoczucia Pań i może ulec zmianie.

Będzie także nauka tradycyjnej gry na skrzypcach i basach dla chętnych oraz potańcówka, w sobotę 19 sierpnia, na którą zapraszamy wszystkich, wstęp wolny!

 

STRAŻNICY TRADYCJI to nie żadna „policja” albo „straż” kulturowa. To osoby, które pielęgnują same w sobie świadomość własnej tradycji, starają się ją bliżej poznać, nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Ich kluczem jest osobiste odniesienie do własnego dziedzictwa (bo „każdy jest czyimś wnukiem”) oraz głębokie zrozumienie istoty bezpośredniego przekazu kultury między ludźmi. Strażnicy Tradycji chcą więc poszerzać swe kompetencje na tym polu i w razie potrzeby są gotowi dzielić się nimi z innymi najlepiej jak potrafią." (Olga Chojak)

 

Prowadzący warsztaty: 

Olga Chojak – wokalistka, muzykantka, animatorka kultury, art-manager, etnolog; pochodzi z Wrocławia. Od 1997r. bada i praktykuje muzykę tradycyjną różnych kultur, zwłaszcza śpiew. Współzałożycielka i liderka stowarzyszenia Centrala Muzyki Tradycyjnej (od 2004 roku), organizuje koncerty i festiwale, prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego oraz prezentacje i konsultacje specjalistyczne na temat polskiego folkloru wiejskiego i miejskiego.
W ostatnich latach w swej pracy koncentruje się głównie na pieśniach odnalezionych wśród przesiedleńców z różnych stron zamieszkujących obecnie teren Dolnego Śląska, m.in.
w ramach projektów Laboratorium Strażników Tradycji (2013) i Akademia Kolberga - Szkoły Tradycji (2014). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „upowszechnianie kultury” w roku 2012.
Uczennica wiejskich mistrzów tradycji muzycznej oraz wielu znakomitych etnomuzykologów-praktyków.
Członkini zespołów: Pieśni Odzyskane, Inicjatywa Sentymentalna, Gliniane Pieśni, Grupa z Lasu, Kapela Wnuki, Yarmak, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej Fundacji „Muzyka Kresów”.
Współpraca artystyczna i dydaktyczna: Kormorany, Kariera, Czesław Śpiewa, Iwona Pasińska Movements Factory w Poznaniu, Teatr Wytwórnia w Warszawie, Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy, Stowarzyszenie „Tratwa” w Olsztynie, Fundacja „Muzyka Kresów” w Lublinie, Fundacja WAŻKA we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Katedra Muzykologii UWr i in.

Joanna Skowrońska – etnolog, śpiewaczka; Od wielu lat prowadzi badania terenowe w Polsce i na Polesiu ukraińskim, od 2010 skupiona na ekspedycjach badawczych na Dolnym Śląsku. Rejestruje, dokumentuje i pieśni, czego efektem są płyty wydawane przez Fundację Ważka, z którą współpracuje. Działaczka wielu inicjatyw związanych z tradycyjną kulturą i edukacją muzyczną, m.in w projektach Centrali Muzyki Tradycyjnej- Laboratorium Strażników Tradycji, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Tratwa z Olsztyna- Akademia Kolberga- Szkoły Tradycji, w Fundacji Ważka w Nowej Wsi Lubińskiej- Gdzie są Tuligłowy? Prowadzi warsztaty śpiewu. Pieśni uczy się głównie u wiejskich śpiewaczek i śpiewaków, lecz ma za sobą także doświadczenia warsztatowe z wybitnymi etnomuzykologami, folklorystami z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Udziela się i współtworzy zespoły wykonujące muzykę tradycyjną zarówno in crudo, jak i w jej współczesnym brzmieniu, m.in.: Pieśni Odzyskane, Inicjatywa Sentymentalna, Gliniane Pieśni, Zespół "Z Lasu".

Damian Borowiec – muzyk pianista i kompozytor, tworzący m. in. dla teatru, łączący techniki pracy z głosem oraz z ciałem i emocją w pracy z aktorami, wokalistami zawodowymi i z pasjonatami śpiewu i rozwoju osobistego poprzez głos.
Tworzył i występował w Ośrodku Nowy Świat przy Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy (muzyczna strona projektu Spotkanie-Muzykowanie obejmujący wyprawę na Łemkowszczyznę, zbieranie pieśni i historii oraz spektakl dot. Łemków przesiedlonych na Dolny Ślask), instruktor muzyczny i pianista w spektaklach EOPT “Gardzienice” w latach 2012-13, instruktor w Studio Kokyu przy Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Metodami uaktywnienia rezonatorów w śpiewie tradycyjnym podzieli się podczas porannych treningów.

Tymoteusz Słowiński - animator Chatki Tańca we Wrocławiu, skrzypek, śpiewak, uczył się od wielu mistrzów ludowych; Poprowadzi naukę gry na skrzypcach i basach tradycyjnych dla początkujących, w czasie wolnym od zajęć ze śpiewu.

Anna Matusz – pasjonatka polskiej muzyki tradycyjnej, koordynatorka warsztatów oraz potańcówek we Wrocławiu, współzałożycielka grupy zrzeszającej miłośników tradycji muzycznych polskiej wsi “Muzyka Tradycyjna. Wrocław”; wprowadzi nas wraz z Tymoteuszem Słowińskim w tajniki tradycyjnych tańców polskich i bałkańskich, w korowodzie jak i w parach.

 

Miejsce:
Fabryka Chusteczek na magicznym Pogórzu Izerskim,
fabrykachusteczek.pl
Dla niezmotoryzowanych polecamy dojazd pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia do Lwówka Śląskiego – 2h25’, odbieramy Was ze stacji w Lwówku i zapewniamy dojazd na miejsce oraz odwozimy na stację 20 sierpnia po warsztatach.

Koszt udziału w warsztatach z wyżywieniem (dwa posiłki dziennie) i noclegami w pokojach to 330 zł lub z noclegiem w namiocie – 290 zł. Koszt pełnego programu bez akomodacji i wyżywienia wynosi 200 zł. 
– Gwarancją udziału jest wpłata zaliczki w wys.100 zł lub pełnej opłaty na konto podane w mailu zwrotnym.
– PROMOCJA dla pierwszych 5 osób, które dokonają pełnej wpłaty, wspomniana wyżej płyta CD, nagrodzona Fonogramem Źródeł „Bronisaława Chmielowska. Stare pieśni” gratis!

Zachęcamy do szybkiej rezerwacji, liczba miejsc noclegowych w pokojach ograniczona.

Zapisy i pozostałe informacje:
warsztaty.cmt@gmail.com 

Kontakt:
513548141 – Damian
506590016 – Olga

Zobacz:
– Facebook/centralamt/
– Facebook/straznicytradycji/
www.fundacjawazka.org
www.akademiakolberga.pl/project/dolnoslaska-szkola-tradycji-ocice/

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie