Kalendarz

Koncert Warmińsko-Mazowieckiej Kompanii Śpiewaczej

  • 06.04.2019
  • 16.00
  • Wiączemin Polski
  • Koncerty

I Kiermasz Wielkanocny w Więczminie Polskim.

W programie:
- warsztaty wykonywania palm, oklejanek gąbińskich i łowickich oraz kartek okolicznościowych
- stoiska ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem ludowym i tradycyjnymi potrawami
- wystawa fotograficzna „Wielkanoc na Mazowszu. Chodzenie za polem” (czynna do 28 kwietnia 2019)
Chodzenie za polem zwane też „chodzeniem z chorągwią” to jeden z wielkanocnych, wiosennych zwyczajów, który przetrwał do czasów współczesnych jeszcze w kilkunastu wsiach na Mazowszu Łowickim, m.in. w Płaskocinie, Sromowie, Łaguszewie, Boczkach, Błędowie, Bobrownikach, Zabostowie, Gogolinie, Kompinie, Strzelczewie. W literaturze etnograficznej traktującej o obrzędowości dorocznej jest on jednak prawie zupełnie nieobecny. Obchodzenie pól w Łowickiem jest mało znanym, a bardzo ciekawym zwyczajem o rozbudowanych funkcjach obrzędowych. Mamy tutaj przede wszystkim do czynienia z corocznym symbolicznym potwierdzaniem granic pól przynależnych do danej wsi, a także z elementami magii agrarnej zabezpieczającej uprawy przed gradobiciem i innymi odżywiołowymi kataklizmami. Chodzenie za polem ma też charakter tajemniczego rytuału inicjacyjnego, dziejącego się pod osłoną nocy. Muzeum Mazowieckie w Płocku jest jednym muzeum posiadającym w swoim archiwum pełen fotoreportaż z całonocnego chodzenia za polem, a autorzy wystawy – Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski – pierwszymi etnografami, którzy wzięli udział w tym udział.

– 15:00–16:00 – koncert pieśni wielkopostnych, wielkanocnych i dyngusowych w wykonaniu Warmińsko-Mazowieckiej Kompanii Śpiewaczej
Warmińsko-Mazowiecka Kompania Śpiewacza – zajmuje się praktykowaniem tradycyjnych śpiewów nabożnych dyktowanych rytmem roku liturgicznego. Działania Kompanii Śpiewaczej oparte są o stale prowadzone badania terenowe na Mazowszu, Podlasiu i Roztoczu. Znajomość ze śpiewakami tych regionów umożliwia członkom Kompanii poznawanie pieśni i kontekstów wykonawczych w drodze bezpośredniego przekazu.

 
Maciej Żurek – śpiew, skrzypce
Mateusz Niwiński – śpiew, skrzypce, lira korbowa
Robert Burdalski – śpiew, basetla
Marek Szwajkowski – śpiew, bęben

W czasie koncertu wykonane zostaną pieśni pasyjne, wielkanocne Dyngusy i Racyjki. Koncerty Warmińsko- Mazurskiej Kompanii Śpiewaczej przybierają charakter spotkania śpiewaczego i tym razem uczestnicy będą mieli również okazję do wspólnego śpiewania z wykonawcami.

 

Przypominamy, że Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie najmłodszym skansenem w Polsce (otwartym w dniu 14 października 2018 roku), jednym z dwóch muzeów na wolnym powietrzu w Polsce poświęconym osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą i jedyną tego typu instytucją w regionie Mazowsza. Położny jest w malowniczym miejscu, 700 m od Wisły, pośród pól, łąk i lasów łęgowych, na Nadwiślańskim Obszarze Krajobrazu Chronionego, graniczącym z obszarem Natura 2000.

Zapraszamy.
Magdalena Lica-Kaczan

 

Kiermasz:
godz. 10:00–16:00

Koncert:
godz. 15:00–16:00

Miejsce:
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Wiączemin Polski 25
09-533 Słubice
skansen@muzeumplock.eu
tel. 532 743 020, 734 461 866

Wstęp wolny

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/grafika