Kalendarz

Karnawałowe warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Katowicach

  • od 20.01.2018
  • do 21.01.2018
  • Katowice
  • Warsztaty

Intensywne karnawałowe warsztaty polskich tańców tradycyjnych w ramach Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego, które poprowadzi Piotr Zgorzelski, odbędą się w dwóch grupach dla początkujących i średnio zaawansowanych. Tematami spotkania będą tańce z Górnego Śląska oraz tańce o rytmach parzystych.

GRUPA POCZĄTKUJĄCA ( sob–ndz, 2,5 godziny dziennie) – zajmiemy się nauką i opanowaniem w stopniu podstawowym (na przykładzie tańców z Górnego Śląska i innych regionów Polski) zasad tańca w metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym (rytmy polkowe), a także elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, w grupie osób/par, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym. Zajęcia pomogą przełamać częsty lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie – trzymając się za rękę lub obejmując się na wzajem. Warsztaty wyrobią w Was poczucie rytmu, sprawność słuchania i poruszania się przy muzyce, uzyskania płynności i lekkości tańczenia, sprawności współuczestnictwa z innymi w zabawie tanecznej, a także koordynacji przestrzennej.

GRUPA ŚREDNIO ZAAWANSOWANA i ZAAWANSOWANA (sob-ndz, 2,5 godziny dziennie) – w tej grupie skupimy uwagę głównie na 3 tańcach, na nieparzystej śląskiej mazurce oraz na dwóch, które mimo rytmu na dwa rozliczamy podczas tańca licząc do trzech czyli będą to powolniak i polka z nogi. 
W grupie tej wymagane będą od uczestników umiejętność płynnego tańczenia w parze i wirowania w dwóch kierunkach (pod słońce i ze słońcem).

Warsztaty przewidziane są dla osób, które pragną nauczyć się tańczyć „po wiejsku”, czyli po prostu naturalnie. Są one także dla tych wszystkich, którzy chcą po prostu spotkać się z innymi, zaprzyjaźnić się i miło spędzić czas wolny. Warsztaty można też potraktować jak zajęcia aerobiku, dzięki którym można pozbyć się zbędnych kalorii. Warsztaty będą dobrym przygotowaniem do tegorocznego KARNAWAŁU i licznie organizowanych w całej Polsce tradycyjnych potańcówek.

Wskazówki praktyczne - przyda się strój wygodny choć nie koniecznie sportowy, dziewczyny mogą wziąć ze sobą wirujące spódnice lub sukienki. Warto mieć ze sobą na zmianę drugi podkoszulek i dezodorant, gdyż czasami pot leje się strumieniami. Do tańca najlepsze będą buty na płaskiej podeszwie - u pań pantofelki na niewysokim obcasie, a u panów zwykłe wygodne buty, najlepiej ze skórzaną podeszwą.

Będziemy korzystali z repertuaru tanecznego z takich regionów jak: Śląsk, Mazowsze, Kurpie, Kujawy, Radomskie, Małopolska, Wielkopolska Suwalszczyzna i Podkarpacie.

 

Terminy:
20–21 stycznia (sobota–niedziela) 

sobota: 12:00 - 14:30 początkujący
sobota: 15:00 - 17:30 zaawansowani
niedziela: 11:00 - 13:30 początkujący
niedziela: 14:00 - 16:30 zaawansowani

Miejsce:
Starochorzowski Dom Kultury - Galeria na strychu
Chorzów, ul. Siemianowicka 59

Koszt:
Kurs dla początkujących – dwa dni – 70 zł za osobę
Kurs dla zaawansowanych – dwa dni – 70 zł za osobę
Udział w obydwu kursach – 120 zł za osobę

Organizatorzy:
Śląsk Folkowy
Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego

Zapisy:
slasknaludowo@o2.pl

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

Fot. Archiwum Wszystkie Mazurki Świata