Kalendarz

Kaliskie – tradycyjne – pieśni u Pana Gara

  • 07.02.2019
  • 20.00
  • Poznań
  • Spotkania śpiewacze

Zapraszamy na tradycyjne, kaliskie melodie śpiewane z akompaniamentem skrzypiec i basów kaliskich.

Projekt Kaliskie opiera się na pracy rekonstrukcyjnej repertuaru zarejestrowanego w 1959 roku przez badacza, etnomuzykologa Jarosława Lisakowskiego. W archiwach znajduje się ponad 3 000 pieśni i melodii instrumentalnych. Projekt ten skupia się na rekonstrukcji pieśni i melodii charakterystycznych dla tego regionu, śpiewanych z lokalną, zarzuconą już przez współczesnych wykonawców gwarą i manierą (m.in. „rubato”, silna, mocna emisja głosu, intensywne tempo narracji w śpiewie).

Najstarsze zarejestrowane śpiewaczki urodziły się jeszcze w latach 1860–1870 i pamiętały repertuar przekazywany w tradycji ustnej z pokolenia na pokolenie, wykonywany podczas dziś już nieistniejących tradycyjnych obrzędów.
Założycielką i pomysłodawczynią projektu jest Joanna Szaflik, która oprócz pracy badawczej i rekonstrukcyjnej śpiewa i gra na basach. Projekt współtworzy Dominika Oczepa, skrzypaczka pochodząca z Wielkopolski, która od kilku lat uczy się od wiejskich muzykantów ich repertuaru oraz tradycyjnej techniki gry.

 

Miejsce:
PAN GAR
Poznań, ul. Słowackiego 19/21

Wstęp wolny

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie