Kalendarz

Jak kolędować? – warsztaty z Pokojowym Patrolem Kolędniczym

  • 07.12.2019
  • 11.00
  • Warszawa
  • Warsztaty
  • Obrzędy i święta

Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok!
Gdzie kolędnicy przywędrują, tam zawsze pojawia się dużo radości i wzruszeń, a dom który ich ugości, czeka rok pełen obfitości i pomyślności.

Pokojowy Patrol kolędniczy, tradycyjnie, jak co roku, przystępuje z pewnym wyprzedzeniem do przygotowań kolędniczych, po to by w odpowiednim czasie z impetem przystąpić do pełnienia swojego kolędniczego obowiązku.

Tym razem kolędnicy zapraszają na próbę otwartą połączoną z warsztatami.

W PROGRAMIE przewidziano:
→ trening głosowy
→ nauka mniej znanych, tradycyjnych kolęd z Roztocza i nie tylko
→ słuchanie nieznanych nagrań terenowych z kolekcji Muzeum Zamojskiego dokonanych przez Martę Brzuskowską w latach 80tych XX wieku
→ praktyczne zapoznanie z istotnymi częściami kolędniczego obrzędu
→ próba teatralna przygotowująca do odegrania sztuki „Herody” (zwanej na Roztoczu "Godami" lub "Dialogiem")
→ kolędowe jam session
→ dla najwytrwalszych: próba kolędnicza polegająca na — mówiąc w skrócie — biegu poprzez śniegi z śpiewem na ustach oraz z przeszkodami. Przeszkody/przystanki mogą polegać na: szybkim rozbieraniu się/ubieraniu, śpiewanym odgrywaniem roli np. diabła, cyganki lub zwierzęcia, improwizowanemu składaniu życzeń, piciu mocnego alkoholu.
Kto ją przejdzie, zostanie wytypowany do wzięcia udziału w wyprawie kolędniczej na wieś!

 

WARSZTATY POPROWADZI POKOJOWY PATROL KOLĘDNICZY pod przewodnictwem:

KATARZYNA WIŃSKA
Niemal od urodzenia śpiewa polskie pieśni tradycyjne, przekazywane jej przez mamę i babcię. Gra na lirze korbowej i instrumentach perkusyjnych.
Współtworzy organizacyjnie i artystycznie różne grupy i wydarzenia związane z muzyką tradycyjną, eksperymentalną i sakralną, a także teatrem. Jest założycielką projektu Daorientacja oraz grupy Jaworowi Ludzie, zespołu Sąsiedzi Icka oraz Pokojowego Patrolu Kolędniczego. Śpiewa w chórze cerkiewnym przy Katedrze św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. W latach 2012-2013 mieszkała w Indiach, gdzie jako stypendystka rządu indyjskiego uczyła się klasycznego śpiewu południowoindyjskiego w systemie guru- uczeń. W latach 2015/2016 studiowała podyplomową etnomuzykologię na UW. W roku 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując swój autorski projekt: „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskich pieśniach tradycyjnych". Od 2019 roku współpracuje ze Zbiorami Fonograficznymi przy Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

JAKUB CIEŚLA
Kolędnik od urodzenia. Na co dzień gra w różnych skłądach grających muzykę tradycyjną, m.in. w Orkiestrze Warszawsko- Lubelskiej i Kapeli Mazowieckiej, aktywny członek Pokojowego Patrolu Kolędniczego.

 

Zamówienia na domowe wizyty kolędnicze można składać pod:
zastep.kolednikow@gmail.com, tel. 697 387 670

 

Czas:
7/12/2019
SOBOTA
11:00—20:00
z przerwą obiadową

Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Warszawa, ul. Jazdów 3/20

ZAPISY
– REZERWACJA miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym.
– Liczba miejsc jest ograniczona.
– FORMULARZ zgłoszeniowy:
www.forms.gle...

Koszt:
60 zł

Organizator:
– Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Facebook/ambasadamuzykitradycyjnej
– Dom Tańca
www.domtanca.art.pl
Facebook/Domtanca

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.

Ambasada Muzyki Tradycyjnej utrzymuje się jedynie z datków i z pracy wolontariuszy. Pomóż Ambasadzie działać – wesprzyj i Ty.

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie