Kalendarz

III Podkarpacki Tabor w Chmielu

  • od 21.09.2020
  • do 26.09.2020
  • Chmiel, Podkarpacie
  • Festiwale|Przeglądy

3 Tabor w Chmielu to tygodniowa, terenowa „szkoła tradycji”, mająca wielowymiarowy charakter, przede wszystkim edukacyjno-popularyzacyjny, artystyczny, integracyjny i społeczny, skierowany do wszystkich zainteresowanych nauką zanikających tradycyjnych form tańca i śpiewu, z szeroko pojętego regionu Podkarpacia, Pogórza Karpackiego i Bieszczad.

Na tegorocznym Taborze w Chmielu skupiać się będziemy na tańcach Podkarpacia, Pogórzan i Bojków. Każdego dnia planujemy po 2 godz. warsztatów w dwóch grupach dla początkujących i dla zaawansowanych.

 

WARSZTATY TAŃCA:

– Tradycyjne roztańczenie dla początkujących
Podczas warsztatów uczestnicy opanują w stopniu podstawowym tańce wykorzystujące kroki m.in. chodzonego, wolnego, krakowiaka, sztajerka, polki, walczyka, drąga, tramlę, hacioka oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników w tańcach spotykanych na obszarze dawnej Galicji. Na warsztatach pojawią się także tańce układowe wykonywane w korowodach, w parach po kole, w trójkach czy też w cztery pary lub w ich wielokrotności, które zatańczymy dzięki poznanym wcześniej krokom.

– Tańce dla bardziej zaawansowanych
Podczas warsztatów poznamy i nauczymy się tańców trudniejszych wymagających już większej wprawy i płynnego tańczenia w parze w metrum dwu i trój dzielnym m.in. podkarpacką polkę z nogi, gorlicką polkę kulawą, uciekany, taniec łuźniański czy polkę pogórzańską. Będziemy także doskonalili umiejętności w zakresie płynnego tańczenia i wirowania w parze ( w cztery strony) wraz ze stosowaniem ozdobników i wiejskich manier wykonawczych. W nauce będziemy się wspierali materiałami archiwalnymi audio/video.

Warsztaty poprowadzą Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademii Tańca Tradycyjnego https://www.facebook.com/akademia.tanca.tradycyjnego/ , którzy uczyli się bezpośrednio od najstarszej generacji wiejskich tancerzy, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka i tańcami ludowymi.

 

WIECZORNE SPOTKANIA I POGAWĘDKI
Uczestnikom spotkania chcemy pokazać, iż pieśni, tańce, obrzędy, sztuka, wplecione w rytm życia stanowiły niegdyś jego integralną część i do dnia dzisiejszego z owym dziedzictwem możemy się jeszcze spotkać. Podczas tych spotkań prezentować będziemy stare dokumenty, archiwalne i współczesne nagrania filmowe i muzyczne.

WARSZTATY ŚPIEWU
Na warsztatach pojawi się repertuar pieśni świeckich, zwłaszcza z Podkarpacia i Pogórza, po to byśmy mogli wspólnie zaśpiewać z kapelą podczas finałowej potańcówki. Zajęcia opierać się będą na ćwiczeniach emisyjnych, oddechowych oraz lokalnej manierze wykonawczej. Każdego dnia planujemy 1,5 godzinne warsztaty.

WIECZORNE ZABAWY TANECZNE
Wieczorne zabawy, w których każdy będzie mógł uczestniczyć (wstęp wolny), będą dobrą okazją do wspólnego spotkania uczestników Taboru z okolicznymi mieszkańcami. Do tańca zagrają kapele z Podkarpacia. Więcej szczegółów wkrótce.

 

Miejsce:
U Prezesa
Chmiel 28, k. Krosno

UCZESTNICTWO

POD DACHEM - Uczestnicy obozu, prócz uczestnictwa w warsztatach i potańcówkach, w cenie mają również zapewnione pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) a także zakwaterowanie w wieloosobowych pokojach wraz z innymi uczestnikami Obozu.
Koszt: 1000 zł - Ilość miejsc ograniczona!

POD CHMURKĄ - Osoby uczestniczące w tej formie mogą brać udział we wszystkich warsztatach i potańcówkach odbywających się w czasie trwania Taboru, a także rozbić namiot na jego terenie.
Koszt: 400 zł

NA DZIONEK - Uczestnictwo we wszystkich warsztatach jednego dnia.
Koszt: 100 zł.

Gwarancją uczestnictwa jest kontakt z organizatorem i wpłata 50% wartości zadatku.
Jakub Krzeszewski, mail. jogerjk@gmail.com, tel. 510897201
Numer Konta: 21 1140 2017 0000 4302 1293 7598

 

Organizatorzy:
Akademia Tańca Tradycyjnego / Polish Academy of Traditional Dance
U Prezesa

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie