Kalendarz

II Kongres Tańca

  • od 26.09.2020
  • do 29.09.2020
  • Warszawa
  • Warsztaty
  • Wykłady|Konferencje
  • Teatr

26–29 września 2020 roku w Warszawie
odbędzie się finał II Kongresu Tańca.

Od 12.00 3 września do 17 września 2020 roku trwa rejestracja na panele dyskusyjne, wydarzenia towarzyszące, a także Warszawskie Święto Tańca. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny znajdziecie na stronie: www.kongrestanca.pl

____

Nadrzędnym celem II Kongresu Tańca jest znalezienie odpowiedzi na kluczowe wyzwania stojące przed środowiskiem tanecznym w Polsce. Obecną kondycję polskiego tańca skonfrontujemy z diagnozą i postulatami I Kongresu Tańca, który odbył się w 2011 roku. Wypracujemy także harmonogram działania dla środowiska (instytucji, organizacji, aktywistów związanych ze sztuką tańca) na kolejne lata.

Kongres rozpoczął się pod koniec 2019 roku od kilkuetapowych konsultacji z polskim środowiskiem tańca, w ramach których został wypracowany program.

Finał Kongresu składa się z dwóch części. Rozpoczynamy w sobotę 26 września Warszawskim Świętem Tańca – szkoły, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury połączą siły, by zaprosić do tańca osoby uczestniczące w Kongresie, a także mieszkanki i mieszkańców Warszawy.

Na bezpłatnych warsztatach w różnych punktach miasta będzie można poznać całe spektrum tańca – od tradycyjnej polki przez japońskie butoh po hip-hop i jazz. Wieczorem zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej i PROMU Kultury na spektakle, a także spotkania taneczne na Krakowskim Przedmieściu, organizowane przez Pracownię Muzyki Tradycyjnej.
Czytaj więcej!

27–29 września spotkamy się na części konferencyjnej. W czasie 6 paneli dyskusyjnych w gronie ekspertów wyłonionych podczas konsultacji społecznych chcemy wspólnie wypracować strategie rozwoju na przyszłość, zaproponować kompleksowe rozwiązania i zainicjować działania, które umożliwią zmiany.

Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca: „Na początku minionego roku doszliśmy do wniosku, że Kongres nie powinien być kilkudniowym spotkaniem, lecz długofalowądyskusjąśrodowiska. W październiku 2019 rokuotworzyliśmy ogólnopolską ankietę, aby się dowiedzieć,jakie zagadnienia należy podjąć. Na jej podstawie stworzyliśmy 6 segmentów tematycznych istotnych dla świata tańca.Ustaliliśmy, że będziemy się posługiwać logiką odbiorców, użytkowników, kreatorów, wykładowców; główną osią stał się człowiek. I tak powstało 6 grup konsultacyjnych. Efektem ich prac jest raport, który pokazuje, z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień środowisko tańca. Problemy te będą tematami paneli dyskusyjnych. Ostatnim etapem konsultacji było zaproszenie grupy 18 ekspertów, którzy wspólnie uporządkowali cele, uszczegółowili tematy każdego panelu dyskusyjnego oraz zarekomendowali panelistów. Spotkanie w Muzeum POLIN będzie podsumowaniem dotychczasowych rozmów, które umożliwi realny początek zmian niezbędnych dla tańca”.

Efektem będzie wypracowana wspólnie strategia działania na kolejne lata. Jej realizacja ma przynieść polepszenie warunków tańca w Polsce i dalszy jego rozwój.

Panele dyskusyjne odbędą się w Centrum Konferencyjnym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także będą transmitowane on-line. Osoby, które chcą uczestniczyć w panelach na żywo w Warszawie, zapraszamy do rejestracji.
Na zgłoszenia czekamy do 17 września pod adresem: www.kongrestanca.pl/rejestracja.

 

PROGRAM

Warszawskie Święto Tańca
Czytaj więcej!

Część konferencyjna II Kongresu Tańca

— niedziela, 27 września 2020
12.30–15.00
Korzyści z tańca w życiu społecznym
15.30–18.00
Produkcja i zarządzanie tańcem w Polsce

— poniedziałek, 28 września 2020
9.00–11.30
Edukacja taneczna
12.00–14.30
Wyzwania społeczne, artystyczne i edukacyjne tancerzy
15.00–17.30
Rozwój artystyczny i zawodowy choreografów

— wtorek, 29 września 2020
9.00–11.30
Badania, krytyka, kuratorowanie tańca

 

Wydarzenia towarzyszące

— niedziela, 27 września 2020
19.00–20.00
„Drama”. Spektakl Pawła Sakowicza
Miejsce: Teatr Studio, scena Malarnia, Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1

— poniedziałek, 28 września 2020
18.00–19.00
„Punkt zero. Kontinuum”. Spektakl Anity Zdrojewskiej
Miejsce: ButohSfera, Narbutta 46/48
18.00–19.00
„Faceless | Less Face”. Spektakl B’cause Dance Company
Miejsce: Teatr Syrena, Litewska 3

— wtorek, 29 września 2020
19.00–20.00
„RODOS”. Spektakl Wojciecha Grudzińskiego
Miejsce: Komuna Warszawa, Emilii Plater 31
21.00–22.00
„LAST”. Spektakl Dawida Żukowskiego
Miejsce: Komuna Warszawa, Emilii Plater 31

 

Inicjatorem i głównym organizatorem II Kongresu Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem strategicznym II Kongresu Tańca jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wydarzenie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowane przez Biuro Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. Pokaż mniej

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– www.kongrestanca.pl...
– Facebook/wydarzenie