Kalendarz

Genealogie: muzyka Pomorza Zachodniego II

  • od 28.05.2018
  • do 30.05.2018
  • Szczecin
  • Warsztaty

Zajęcia warsztatowe będą poświęcone stylistyce śpiewu tradycyjnego i szerzej – muzyce tradycyjnej Pomorza Zachodniego w jej współczesnym i historycznym kontekście. Pieśni, jakie staną się materiałem do pracy pochodzą z nagrań archiwalnych oraz prowadzonych przeze mnie od kilkunastu lat badań terenowych w różnych regionach Polski. Repertuar zostanie dopasowany do sytuacji i potrzeb uczestników.

Będziemy się koncentrować na cechach stylowych (gwara, tembr, rytmika, zagadnienia intonacyjne, wariantowość melodii, ornamentyka), badać i rozwijać doświadczenie wspólnotowości śpiewu oraz przyglądać się zagadnieniom związanym z przekazem tradycji i jej funkcjonowaniem we wspólnocie sąsiedzkiej, w rodzinie i regionie.
Przyjrzymy się – jeśli będą osoby tym zainteresowane – muzyce instrumentalnej i formom tanecznym.

Planowane są trzy sesje warsztatowe, finałem pracy będzie koncert i spotkanie z publicznością pod koniec czerwca 2018.

Zapraszam osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym, kobiety i mężczyzn. Wiek uczestników: 18 +

Ilość miejsc ograniczona, można dołączać w trakcie po wysłaniu wcześniej zgłoszenia na podany niżej adres mailowy.
Udział w zajęciach bezpłatny, wspólnie pokrywamy koszty wynajmu sali (ok. 10–15 zł za jeden dwu – lub trzydniowy blok warsztatowy od osoby).

Terminy:
I sesja warsztatowa: 24–25 maja 2018
24.05 (czwartek) 18.30–21.00
25.05 (piętek) 18.00–21.00
II sesja warsztatowa: 28–30 maja 2018
28.05 (poniedziałek) 18.30–21.00
29.05 (wtorek) 19.00–21.00
30.05 (środa) 18.00–21.00
Zajęcia odbędą się w Sali Domu Parafialnego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie, Ul. Energetyków 8.
III sesja warsztatowa i podsumowanie warsztatów: 19–21 czerwca 2018
Godziny i miejsce zajęć w późniejszym terminie.

Zgłoszenia/zapytania:
ewa.gro.ska@gmail.com

Zapraszam!
Ewa Grochowska
Kim jestem i czym się zajmuję?
Info tutaj: www.drive.google.com...

Warsztaty są realizowane w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego / 2018

Informacja o projekcie:
www.drive.google.com...Więcej o pracy warsztatowej:

Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu są dedykowane pracy nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla kultur tradycyjnych i wspólnot wiejskich. W programie zajęć znajdzie się praca nad emisją głosu, ekspresją głosowo – muzyczną, koordynacją fizyczno – oddechową, tembralnością i całą grupą zjawisk, związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką, współbrzmieniem w grupie śpiewaczej. Dużo uwagi poświęcimy kształtowaniu prawidłowych i pożytecznych nawyków emisyjnych, ważnych nie tylko w śpiewie, ale także w codziennym posługiwaniu się aparatem mowy. Zajęcia są nie tylko procesem opanowywania konkretnego repertuaru pieśniowego, ale przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym oraz poszerzaniem wiedzy o kompetencjach kulturowych, niezbędnych do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego, jego funkcjonalności i zawartości symbolicznej.

Głównym celem pracy jest przede wszystkim “rozśpiewanie” osób uczestniczących w zajęciach, przygotowanie do wejścia w specyfikę śpiewu tradycyjnego, zachęta do poznania i zgłębiania walorów swojego głosu oraz poznanie narzędzi pracy do dalszego indywidualnego rozwoju wokalnego.

Oczekiwania wobec uczestników: gotowość do uczenia się “ze słuchu” (bez zapisu nutowego), aktywny udział w ćwiczeniach emisyjnych i fizycznych oraz samodzielną praca poza planowymi godzinami zajęć. Mile widziany jest też dobry humor, odrobina dystansu do siebie samego i przyjazne nastawienie wobec innych uczestników zajęć.

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie