Kalendarz

Garnitury z Kujawiaka – warsztaty polskich tańców tradycyjnych

  • od 01.02.2019
  • do 02.02.2019
  • Warszawa
  • Warsztaty

Kujawiaki to tańce piękne, romantyczne i dumne ale zarazem także bardzo trudne. Charakterystyczne dla nich tempo rubato sprawia, że tańcząc tancerze poruszają się w specyficzny „oddychający” sposób, niosąc stopy nisko, szurają po podłodze . Choć znane są one w całej Polsce historycznie związane są z takimi regionami jak Kujawy, Łęczyckie oraz północne Mazowsze.

Co ważne kujawiak kujawiakowi nie równy i w różnych regionach tańczone były nieco inaczej. U jednych krok był bardziej chodzony, w innych bardziej posuwisty, a w jeszcze innych, w których zatracono tempo rubato do melodii kujawiaków po prostu się „walcowało”. W opisach dotyczących Kujaw mówi się, że dużo zależało od tancerza, który improwizując w tańcu, nadawał mu bardzo osobisty, indywidualny charakter.

Na dawnej wiejskiej zabawie cykl tańców granych po kolei, bez przystanku nazywany był często "garniturem". Na Kujawach garniturem takim był m.in. Kujawiak składający się z następujących bezpośrednio po sobie, w coraz szybszym tempie, tańców takich jak: chodzony – kujawiak właściwy – oberek. Tańce te przenikały niemal niepostrzeżenie jeden w drugi.

Na warsztatach nauczymy się tańczyć taki właśnie garnitur, o którym wspominał Oskar Kolberg. Zatem Chodzony, Kujawiak i Oberek zdominują nasze dwudniowe spotkanie.

Podczas warsztatów opanujemy w podstawowym zakresie kroki chodzonego, kujawiaka i oberka oraz podstawowe figury i ozdobniki do tych tańców m.in. tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym.

 

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych.

Prowadzący: Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska

 

Czas:
1 luty (piątek), 18:00–22:00
2 luty (sobota), 12:00–16:00

Miejsce:
Towarzystwo Polsko-Szwedzkie
Warszawa, ul. Senatorska 11

Koszt:
– 100 zł od osoby (do 26 stycznia) / 130 zł (po 26 stycznia)
– OFERTA PROMOCYJNA! (dotyczy tylko par) 200 zł za dwie osoby (płatność) do 31 stycznia

Zgłoszenia:
warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie mailowe (w temacie Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego) oraz WNIESIENIE OPŁATY W FORMIE PRZELEWU
Wpłaty na konto nr :
Piotr Zgorzelski 65 1240 1053 1111 0010 2755 1434 tytułem:
"OBJAZDOWA AKADEMIA TAŃCA TRADYCYJNEGO - Garnitury z Kujawiaka + imię i nazwisko"

Kontakt:
ojciec.pio4@gmail.com

Ze względu na niewielką salę liczba miejsc ograniczona.
W przypadku nie zebrania się grupy warsztaty mogą zostać odwołane.

Na warsztaty warto wziąć wodę, ręcznik, podkoszulek na zmianę, u dziewcząt mile widziane spódnice, no i trzeba wziąć wygodne obuwie na zmianę na płaskiej podeszwie (dziewczęta mogą mieć niewielki obcas).

 

Organizator:
Akademia Tańca Tradycyjnego

 

REGULAMIN UCZESTNICTWA
1. Opłata nie podlega zwrotowi w wypadku rezygnacji przez uczestnika z warsztatów (poza sytuacjami tzw. przypadków losowych).
2. W przypadku małej ilości zgłoszeń, Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów, w tym przypadku zwracana jest opłata za odwołane zajęcia osobom, które za nie zapłaciły w wysokości nominalnej. Uczestnicy otrzymają informację mailową lub telefoniczną o odwołanych zajęciach.
3. Organizator ma pełne prawa do fotografowania, nagrywania i filmowania zajęć oraz wykorzystania uzyskanego materiału na wszelkich polach eksploatacji oraz może udzielać zgody innym podmiotom w tym zakresie.
4. Uczestnik warsztatów wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku na potrzeby promocji „Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego” w przypadku publikacji zdjęć i filmów z warsztatów przez organizatora oraz partnerów współpracujących z organizatorem.
5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne kontuzje lub nieszczęśliwe wypadki uczestników oraz za rzeczy wartościowe, które mogą zostać zagubione, zniszczone lub skradzione uczestnikom. Sugerujemy aby uczestnicy warsztatów posiadali aktualne badania lekarskie oraz ubezpieczenie NNW.
6. Zgłoszenie udziału w warsztatach jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu, cennika, warunków uczestnictwa oraz z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora w celach informacyjnych i marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 Sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych DZ. U. Nr 101 poz. 926

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie