Kalendarz

Ethniesy 7. Mazurek Freestyle

  • 16.03.2019
  • Bydgoszcz
  • Warsztaty

WARSZTATY TANECZNE W RAMACH FESTIWALU ETHNIESY 7.:
Warsztaty MAZUREK FREESTYLE
Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego
PROWADZĄCY: Piotr i Bogumiła Zgorzelscy

Czytaj więcej o festiwalu!

 

OPIS WYDARZENIA:

Mazurek Freestyle to nowa formuła tańczenia polskich tańców tradycyjnych, zwłaszcza w metrum nieparzystym. Czego możecie spodziewać się podczas naszych warsztatów?

Na początku nauczymy Was tradycyjnych kroków wiejskich mazurków, oberków oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze, stosowania ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów z różnych regionów Polski. Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o ozdobniki taneczne zaczerpnięte z innych niż polska tradycji tanecznych zwłaszcza naszych najbliższych sąsiadów, wzbogacając tym samym nasze mazurki i oberki.

Wiejskie tańce wykonywane były dawniej przez chłopów w innym kontekście i przestrzeni kulturowej. Czasy się zmieniły i głównymi odbiorcami wiejskich tańców i muzyki jest obecnie miejska inteligencja, która nigdy nie miała do czynienia z wiejskim stylem życia i wiejskimi normami obyczajowymi. Współczesny świat, współczesny sposób życia warunkuje jak się poruszamy, jak się zachowujemy. Oczywiście przekłada się to również na język tańca. To z niego wypływa styl nazywany przez nas freestylem.

Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych tańców będzie „gadać” po nowemu, we współczesny sposób.
Taniec jest żywą materią i podobnie jak 100 czy 200 lat temu w sposób naturalny ulega ciągłym zmianom, rozwija się, choć proces ten współcześnie jest o wiele szybszy niż dawniej. Poprzez zapożyczenia i twórczą inwencję tradycyjne tańce i muzyka ulegają naturalnej metamorfozie.
Taki właśnie sposób tańczenia Mazurków i Oberków zaczyna pojawiać się coraz częściej na miejsko-wiejskich potańcówkach w całej Polsce, wzbogacając nasze rodzime formy choreotechniczne o nowe ozdobniki i formy stylistyczne. Tym samym rozpoczyna się proces powolnego powstawania nowego stylu wykonawczego, który odpowiada naszej współczesnej percepcji.
Zatem podsumowując podczas naszych warsztatów nauczycie się tańczenia w parze, współdziałania w grupie, spontaniczności w tańcu, używania różnego rodzaju ozdobników zarówno rodzimych jak i zapożyczonych z innych kręgów kulturowych oraz improwizowania, przy jednoczesnym zachowaniu dawnych charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych obecnych w naszych rodzimych mazurkach czy oberkach.

 

Terminy:
16 marca (sobota), godz. 10:00 - 14:00
17 marca (niedziela), godz. 11:00 - 15:00

Miejsce:
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Zapisy:
dominika.krol@mck-bydgoszcz.pl
w tytule maila prosimy wpisać: "Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego - ETHNIESY"

Koszt:
80 zł do 4 marca
100 zł po 4 marca
(cena od osoby za dwa dni zajęć)

 

Organizatorzy:
Zakład Praktyk Kulturalnych
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie