Kalendarz

Chmielakowa Potańcówka Ludowa

  • 19.08.2017
  • 16.00
  • Chmielaki Krasnostawskie
  • Potańcówki

Zapraszamy na CHMIELAKOWĄ POTAŃCÓWKĘ LUDOWĄ która odbędzie się 19 sierpnia w ramach Chmielaków 2017 przy SCENIE DWOREK.

Do tańca zagrają :
– TRIO WOŹNIAK/ WACHOWIAK / KINASZEWSKA
– ORKIESTRA TANECZNA BONANZA
– Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Szarotka-Duklanie” 
– Kapela Ludowa „Duklanie”


Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska 
Powstało w 2016 roku. Specjalizuje się w muzyce folkowej. Ich pierwszy publiczny występ miał miejsce na Festiwalu Nowa Tradycja i od razu spotkał się z uznaniem jury. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej, ale mocno wychodzącą we współczesność. Podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą. Artyści na scenie prowadzą muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc. 
Muzyka Tria Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska ma energię taneczną, dlatego ich koncerty doskonale nadają się do tańca.
Zespół tworzy trójka muzyków: 
– Mateusz Wachowiak ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, jest klasycznie wykształconym akordeonistą i wszechstronnym muzykiem grającym także muzykę bałkańską i tango. 
– Paula Kinaszewska jest aktorką teatralną związaną z najlepszymi scenami Warszawy, wokalistką w zespole Maryna C. i skrzypaczką zajmującą się muzyką tradycyjną. Ma za sobą wiele projektów z muzyką tradycyjną i współczesną. 
– Bartłomiej Woźniak to kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej, a także piosenek, gitarzysta jazzowy, multiinstrumentalista. 

 

Orkiestra Taneczna Bonanza
Kapela odtwarza repertuar weselny ogólnopojętej Małopolski Północnej (Radomszczyzna) z lat 60, 70 i 80. 
Był to okres dużego bogactwa zasobu melodii u muzykantów weselnych, grano od tradycyjnych oberów i polek, poprzez nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów. 
Staramy się to wszystko zawrzeć w młodej, mocnej formie, z typową dla starych orkiestr szaloną energią. 
Skład:
Zuzanna Zimończyk – trąbka, śpiew
Filip Majerowski – puzon
Paweł Nowicki – baraban/werbel
Jakub Zimończyk – harmonia 3-rzędowa

 

Zespół obrzędowo – śpiewaczy SZAROTKA-DUKLANIE
Zespół powstał w 2004 roku z inicjatywy byłego prezesa ogrodów działkowych w Dukli p. Mariana Zięby. Pierwszy skład zespołu to panie działkowiczki. W kolejnych latach zespół rozrastał się i poszerzał swoje grono o członków spoza stowarzyszenia ogrodów działkowych. Po roku istnienia zaczął działać przy Ośrodku Kultury w Dukli jako zespół obrzędowo-śpiewaczy. Obecnie ma już na swoim artystycznym koncie wiele obrzędów m.in. (sobótki, dożynki, wigilia, kolędnicy i śmieciarze) oraz wiele okazyjnych programów artystycznych przeplatanych pieśniami ludowymi z regionu karpackiego. Od początku istnienia zespołem opiekuje się Małgorzata Walaszczyk-Faryj – dyrektor Ośrodka Kultury Dukli.

 

CHMIELAKI KRASNOSTAWSKIE
Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku i wiążą się ściśle z osobą Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968), inżyniera chmielarstwa, członka Towarzystwa Rolniczego, jednego z inicjatorów budowy szkoły rolniczej, w której po II wojnie światowej pracował jako nauczyciel uprawy chmielu. Pod jego kierunkiem wykształciła się liczna kadra chmielarzy, co doprowadziło do powstania swoistego „zagłębia chmielowego”. Rozwój i liczne sukcesy krasnostawskiego chmielarstwa na przełomie lat 60. I 70., a także tradycje amatorskiego ruchu artystycznego sięgające XVIII wieku złożyły się na powstanie dożynek chmielowych.
Pierwsze Chmielaki odbyły się w dniach 11–12 września 1971 roku i miały charakter regionalny. O 1977 roku stały się imprezą ogólnopolską, w której uczestniczyły browary, twórcy ludowi i artyści z całego kraju, a także z zagranicy. W ciągu czterdziestu lat na chmielakowych koncertach wystąpiły największe gwiazdy polskiej piosenki, a także artyści zagraniczni (m.in. Gipsy Kings, Boban Markovic Orchestra, InGrid, Velvet czy Ray Wilson).
W ostatnim czasie formuła Chmielaków zyskała dużo nowych i atrakcyjnych elementów, nie tracąc jednocześnie swego tradycyjnego charakteru. Ewolucja święta na przestrzeni ostatnich lat zmierza ku wypracowaniu statusu i rangi Chmielaków jako renomowanego i najważniejszego w Polsce wydarzenia promującego kulturę piwa.

 

Miejsce:
Chmielaki Krasnostawskie

 

Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie