Kalendarz

Bitwa o kulturę. Kolberg kontra disco polo

  • 22.11.2018
  • 19.00
  • Lublin
  • Wykłady|Konferencje

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
GośĆ: Marian Pilot

Nowa stara dobra ludowość. Folklor i cepelia. Polska młodzież śpiewa ludowe piosenki. Dlaczego przyznajemy się do naszych wiejskich korzeni już bez fałszywego wstydu i skrępowania? Co znajdujemy w dawnej i współczesnej muzyce i literaturze chłopskiej? Jak wygląda poczet ich nowych twórców?
Łukasz Drewniak

Marian Pilot (ur. 1936), literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor powieści, opowiadań i esejów; do ważniejszych należą: Panny szczerbate (1962), Pantałyk (1970), Zakaz zwałki (1974), Wykidajło (1981), Bitnik Gorgolewski (1989), Na odchodnym (2002), Pióropusz (2010), Nowy matecznik (2012), Słownik dawnej gwary Siedlikowa (2012), Osobnik (2013); ostatnio opublikował powieść Niebotyki (2017) i esej Dzikie mięso.
Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej skazanych na śmierć na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych, znawca historii Plica polonica. Honorowy obywatel miasta i gminy Ostrzeszów, wyróżniony m.in. Nagrodą im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką Nike, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.

 

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Miejsce:
Teatr Stary w Lublinie
Lublin, ul. Jezuicka 18

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

 

Źródło informacji:
– www.teatrstary.eu

Fot. Bogusław Krężel