Aktualność

Zmarł Bernard Kasper

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dnia 15 lutego 2017r. w wieku 69 zmarł nasz mistrz koźlarski Bernard Kasper z Przyprostyni. 
Uroczystości pogrzebowe w dniu 18.02.2017r. o godz. 11,00 w kaplicy pw. św. Stanisława w Przyprostyni, gdzie odprawiona zostanie Msza żałobna. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Przyprostyni.

Cześć jego pamięci.

 

Bernard Kasper instrumentalista -kozioł biały, mistrz i popularyzator muzyki koźlarskiej.
Urodził się 23 marca 1947 r. w Strzyżewie. Uczył się grać w Państwowym Ognisku Muzycznym w Zbąszyniu od roku 1957r. Jest uczniem znanego mistrza koźlarskiego Tomasza Śliwy, z którym nagrywany był przez prof. Jadwigę i Mariana Sobieskich. Posiada bogate doświadczenie i bogaty repertuar w grze na koźle. Od kilkudziesięciu lat swoimi występami popularyzuje muzykę koźlarską.

Od 1973 r. bierze udział w Biesiadach Koźlarskich w Nądni i w Zbąszyniu. Aktywnie uczestniczy w pracy na rzecz Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Związany z Regionalnym Zespołem „Przyprostyńskie Wesele". Jako wzięty koźlarz grywał z wieloma muzykami m.in. W. Karpackim, Franciszkiem Domagałą, a przez ponad 15 lat grywał w Kapeli koźlarskiej z Przyprostyni z Władysławem Winiarzem i Czesławem Prządka (1933–1990). Od 1991r. z Leonardem Śliwą – skrzypce i Bernardem Frąckiem – klarnet Es tworzyli mistrzowską kapelę Regionu Kozła. Za zmarłego Leonarda Śliwę (1951–2011) dołączył do kapeli Jan Prządka. Jestem laureatem wielu Ogólnopolskich Konkursów i Festiwali Muzyki Ludowej w kategorii indywidualnej i zespołowej. W 2014 roku został wyróżniony złotą odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Ostatnio grał w składzie: B.Kasper – kozioł, Jan S. Prządka – skrzypce, B. Frącek – klarnet Eb. W 2015 roku zdobyli I miejsce w kat. kapel na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

 

 

Wróć