Aktualność

Zbiórka na płytę z pieśniami z Mazowsza Wschodniego

Pomóż nam wydać płytę z pięknymi starymi pieśniami z okolic Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec. W tym wielopokoleniowym projekcie weźmie udział kilkunastu wykonawców z Trzcińca, Sadolesia, Sekłaku, Chruszczewki, Wieski i zespół projektu Pieśni do śmierci. Płyta ukaże się w grudniu.

Zapraszamy na stronę projektu na portalu Polak Potrafi:
www.polakpotrafi.pl...

W zamian za wsparcie otrzymasz m.in.
– album w formacie mp3 (2 CD)
– egzemplarz płyty (2 CD z książeczką)
– wizytę kolędników
– poprowadzenie spotkania śpiewaczego
– koncert domowy

 

O albumie

Album zaprezentuje przekrój tradycyjnego wiejskiego repertuaru śpiewaczego: od wielkanocnego kolędowania, przez pieśni o miłości, kołysanki i pieśni żniwne aż po pieśni towarzyszące czuwaniu przy zmarłym. Na płycie zaśpiewają lokalni mistrzowie śpiewu z okolic Węgrowa i Siedlec oraz zespół projektu Pieśni do śmierci.
Jednym ze źródeł utworów na płytę są nagrania archiwalne z lat 50 i 60 z okolic Sokołowa i Siedlec. Wybraliśmy spośród nich szczególnie ciekawe melodie od znakomitych śpiewaków ludowych urodzonych w końcówce XIX wieku. Ich pieśni w naszym wykonaniu także znajdą się na płycie.

Będzie to wydawnictwo dwupłytowe. Na jednym nośniku znajdą się pieśni wykonywane w różnych momentach rocznego cyklu obrzędowego (kolędy, pieśni wielkopostne, racyjki, pieśni żniwne) oraz kołysanki, pieśni zalotne, weselne i liryczne. Druga płyta będzie zawierać pieśni śpiewane przy pożegnaniu ze zmarłym.

Obecnie pracujemy nad nagraniami na płytę. Potrzebujemy Państwa wsparcia, aby album mógł się ukazać w grudniu. W podziękowaniu za pomoc proponujemy różnorodne nagrody.

 

Zespół Pieśni do śmierci
Zespół śpiewaczy projektu „Pieśni do śmierci” to grupa badaczy-praktyków śpiewu tradycyjnego z Mazowsza Wschodniego. Są laureatami konkursu dla młodych wykonawców muzyki tradycyjnej Stara Tradycja 2017, zostali nagrodzeni wyróżnieniem podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej w 2016 roku. Zespół prowadzi badania terenowe w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego od 2015 roku, a w pracy nad rekonstrukcją lokalnego repertuaru sięga także do nagrań archiwalnych. 
Bieżące informacje są dostępne tu: Facebook/piesnidosmierci
Blog projektu i archiwum nagrań z badań terenowych: www.piesnidosmierci.blogspot.com

 

Projekt współtworzą: 
Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Marcin Kuliński, Martyna Kargul, Tomasz Osuch, Michał Pietrusiewicz, Julia Kozera

Wsparcie organizacyjne:
Stowarzyszenie Katedra Kultury

 

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/wydarzenie

Wróć